Ważne informacje

Ochrona roślin

Zagrożenia na plantacjach malin

Na początku czerwca na plantacjach malin można zaobserwować przebarwiacza malinowego. Mogą pojawiać się już dorosłe osobniki pryszczarka namalinka łodygowego. Wzrasta także zagrożenie ze strony rdzy maliny. Poniżej zalecenia dla plantatorów opracowane przez specjalistów z firmy Bayer.

Na plantacjach malin można już stwierdzić obecność przebarwiacza malinowego. Występuje głównie na odmianie ‘Glen Ample’. W ostatnich sezonach szpeciele wystąpiły nie tylko na odmianie ‘Glen Ample’, ale również na odmianach ‘Benefis’, ‘Veten’, ‘Polka’. Progiem zagrożenia jest obecność pojedynczych szpecieli na plantacji. Aktualnie brak zarejestrowanych środków do zwalczania tego szkodnika. Liczebność ograniczana jest przy zwalczaniu przędziorka. Przebarwiacz malinowy jest wektorem wirusa plamistości liści maliny.

Warto kontrolować plantację pod kątem występowania przędziorków. Należy prowadzić lustrację na obecność szkodnika przeglądając 3-4 próby po 50 liści pojedynczych (150-200 liści pojedynczych). Ochrona przed kwitnieniem może być oparta o preparat Envidor 240 SC w dawce 0,4 l/ha lub środki zawierające abamektynę lub milbemektynę.

Mogą pojawiać się już muchówki – dorosłe osobniki pryszczarka namalinka łodygowego. Najlepiej zrobić 4 próby po 50 pędów jednorocznych, sprawdzając pędy pod kątem obecności jaj i larw szkodnika w spękaniach kory. Próg zagrożenia stanowi powyżej 5% uszkodzonych pędów. Do monitoringu lotu osobników dorosłych należy umieścić na plantacji pułapkę feromonową typu delta. W okresie lotu muchówek, należy wykonać 2 zabiegi w odstępie 7-10 dni (Calypso 480 SC lub Decis Mega 50 EW). Do zabiegów można dodać zwilżacz. Ewentualny zabieg należy wykonać wraz z dużą ilością wody – 750 l/ha.

Na plantacjach malin wzrasta zagrożenie ze strony rdzy maliny. Do ochrony, stosując naprzemiennie środki można wykorzystać,: Luna Experince 400 SC (stosowanie do kwitnienia), Zato 50 WG, Luna Sensation 500 SC. Intensywny wzrost, duże zagęszczenie i utrzymująca się wilgotność w łanie to warunki do rozwoju chorób pędów – szarej pleśni oraz zamierania pędów malin. Ochronę należy prowadzić co 10-14 dni z uwzględnieniem panujących warunków pogodowych.

am

Źródło: Komunikat jagodowy z 4 czerwca firmy Bayer

 

Fot. Bayer

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure