Ochrona roślin

Zwalczanie szkodników

Środek powoduje zakażenie przewodu pokarmowego bezkręgowców.

Fot. Kania

DiPel® to insektycyd biologiczny zawierający w swoim składzie jeden z najdłużej wykorzystywanych w ochronie roślin szczepów Bacillus thurigiensis, podgatunek kurstaki – ABTS-351. Cechą wyróżniającą B. thuringiensis od blisko spokrewnionych gatunków bakterii jest zdolność syntezy białkowych toksyn krystalicznych Cry i Cyt o aktywności owadobójczej. B. thuringiensis powoduje zakażenie przewodu pokarmowego bezkręgowców. Na skutek działania białek krystalicznych dochodzi do paraliżu układu pokarmowego bądź paraliżu ogólnego, larwa owada zaprzestaje żerować i zamiera. Podczas sporulacji (wytwarzania przetrwalników) w komórce bakteryjnej powstaje jeden lub kilka białkowych kryształów zawierających od 1 do 5 nieaktywnych form toksyn Cry. W jelicie środkowym owada kryształ ulega rozpuszczeniu i następuje proteolityczna aktywacja protoksyn do formy czynnej.
Środki ochrony roślin oparte na B. thuringiensis nie indukują pojawienia się odporności u owadów. Szczep ABTS-351 wykorzystywany jest do produkcji insektycydów już od ponad 50 lat, co świadczy o jego  niezmiennej skuteczności. DiPel® jest produktem fermentacji, stanowiącym mieszaninę nierozpuszczalnych białkowych toksyn krystalicznych. Wytwarzany jest w USA w nowoczesnych fabrykach spełniających najwyższe światowe standardy. Każda partia DiPel® jest objęta ścisłym procesem kontroli jakości z testem biologicznym na żywych larwach Trichopulsia ni. Preparat ma działanie selektywne, nie ma wpływu na owady zapylające i środowisko naturalne.
DiPel® posiada rejestrację w 60 krajach na  świecie w ponad 300 rodzajach upraw. W Polsce zarejestrowany jest do zwalczania szkodników warzyw, takich jak np.: kapusta głowiasta, kalafior, groch (na zielony strąk), pomidor, papryka; owoców, np.: grusza, śliwa, wiśnia, czereśnia, brzoskwinia, malina, borówka, truskawka, a także szkodników roślin ozdobnych. Preparatu DiPel® nie dotyczy okres karencji, dlatego też będzie go można stosować do ochrony przed szkodnikami z rzędu Lepidoptera nawet w okresie bliskim zbiorów owoców i warzyw.

Maciej Kania
Źródło: mat. prasowe

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure