Ochrona roślin

Zwalczanie zarazy jest mocno utrudnione

Majowe i też częściowo czerwcowe intensywne opady deszczu dały o sobie znać w wielu regionach kraju. Zmienna pogoda – częste deszcze na przemian z okresami upałów – mogą przyczyniać się do pogorszenia kondycji roślin. Woda jest potrzebna w każdym etapie uprawy warzyw, ale jej nadmiar może mieć negatywne skutki. Wysoka wilgotność i temperatury około 15°C sprzyjają rozwojowi zarazy ziemniaka.

Fot. archiwum

W uprawie ziemniaka i pomidora największą szkodliwość zarazy ziemniaka odnotowuje się w okresach chłodnej i wilgotnej pogody. Takie warunki panowały w maju, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju. Phytophthora infestans może infekować wszystkie części roślin. Na liściach objawy przypominają oliwkowozielone, nasiąknięte wodą plamy. W obrębie zmian na dolnej stronie blaszki liściowej tworzy się obfita, szarobiała grzybnia. W sprzyjających warunkach choroba może postępować bardzo szybko, w ciągu tygodnia doprowadzając do zamarcia roślin. Infekcji ulegają również owoce. Na powierzchni chorych tkanek pojawiają się ciemne lub oliwkowe plamy. Zwalczanie zarazy jest mocno utrudnione, z uwagi na to, że łatwo i szybko się rozprzestrzenia.

Ochrona

Paleta środków do ograniczania choroby jest długa. W sezonie wegetacyjnym można przeprowadzić liczne zabiegi, dlatego konieczne jest stosowanie środków przemiennie, tzn. zawierających substancje aktywne z różnych grup chemicznych. Taki zabieg uchroni nas przed uodpornieniem się patogenów na stosowane substancje. Dużą skuteczność w ochronie roślin przed zarazą wykazują środki z grupy cyjanoimidazoli, np. Ranman Top 160 SC lub Ranman 400 SC TwinPack. Z grupy środków fosfonowych i imidazolinów Mildex 71,1 WG czy Ridomil Gold MZ Pepite z grupy fenyloamidów + ditiokarbaminiany. Dużą skuteczność wykazuje również Revus 250 SC (mandipropamid).

Zasady stosowania fungicydów
  • fungicydy stosować przemiennie (środków o tej samej substancji aktywnej nie stosować po sobie), z częstością podaną
w etykiecie;

  • słabe zagrożenie (pogoda niesprzyjająca infekcji) i brak objawów choroby – środki zapobiegawcze;
  • średnie zagrożenie – środki wgłębne;
  • duże zagrożenie i obserwowane objawy choroby – środki systemiczne.

Unikajmy opryskiwania środkami systemicznymi, jeśli rośliny po posadzeniu nie wykazują objawów chorobowych, a jest ciepło i sucho.

Maciej Kania

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure