Portrety edukacyjne

Bielinek rzepnik (Pieris rapae)

W sierpniu uprawom warzyw kapustnych zagraża drugie pokolenie bielinka rzepnika.

Osobnik dorosły to motyl o rozpiętości skrzydeł 40-60 mm. Samice na przedniej parze skrzydeł mają dwie plamki, samce – jedną. Szkodliwe są gąsienice, które zeskrobują miękisz i wygryzają otwory w liściach. Są one matowozielone z trzema żółtymi pasami wzdłuż ciała, osiągają długość do 35 mm.

Gąsienice żerują początkowo pojedynczo na liściach zewnętrznych, później wgryzają się do główek. Uszkodzenia są widoczne w postaci małych, nieregularnych otworów w dolnych liściach, pomiędzy nerwami. Starsze gąsienice wyżerają większe otwory i wchodzą między liście zwijających się główek kapust lub w kwiatostany kalafiorów czy brokułów, co utrudnia ich wykrycie. Uszkodzone rośliny są zanieczyszczane odchodami szkodnika.

Zwalczanie bielinka rzepnika powinno być oparte o sygnalizację. Należy prowadzić systematyczne lustracje roślin. Zaobserwowanie 1-3 gąsienic na 10 kolejnych roślinach stanowi sygnał do rozpoczęcia zabiegu ochrony.

Preparaty dopuszczone do stosowania w uprawie poszczególnych gatunków można znaleźć na stronie  http://www.abcochronyroslin.pl/

 

am

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure