Portrety edukacyjne

Błotniszka czosnkówka

Wczesną wiosną, od marca do połowy kwietnia, plantacje cebuli i czosnku ozimego może zaatakować błotniszka czosnkówka. 

Błotniszka czosnkówka (łac. Suillia lurida) to brązowa muchówka, podobna z wyglądu do muchy domowej, która osiąga wielkość do 9 mm. Jej larwy są koloru białego i mają ok. 1 cm długości. Owad przepoczwarcza się w bobówce koloru brązowego, a zimuje w postaci dorosłej, zapłodnionej muchy pod korą drzew i na śródpolnych miedzach. Błotniszka ma 1 pokolenie w ciągu roku.

Biologia szkodnika

Wczesną wiosną, gdy temperatury wzrosną powyżej 10°C, zapłodnione muchy wylatują z miejsc zimowania. Nalatują na plantacje cebuli ozimej i czosnku sadzonego jesienią, gdzie składają jaja na rośliny i w ich pobliżu. Zwykle samice składają jaja pojedynczo na roślinach, które mają 1–2 liście. Larwa żeruje wewnątrz środkowego liścia, gdzie drąży korytarz w dół. Liść środkowy zwija się spiralnie, a następnie zamiera. Na przekroju rośliny można zauważyć chodnik wygryziony przez larwę. Zaatakowane rośliny zamierają lub nie tworzą cebul o wartości handlowej.

Ochrona roślin

Zwalczanie szkodnika należy prowadzić tuż po ruszeniu wegetacji, od marca do połowy kwietnia, późniejsze zabiegi są już nieskuteczne. Problemem jest brak zarejestrowanych środków do walki z błotniszką czosnkówką zarówno w uprawie cebuli jak i czosnku. Rozwiązaniem jest okrycie roślin włókniną, która stanowi barierę dla nalatujących much. Podstawą do stwierdzenia zagrożenia jest 10% zniszczonych roślin w roku poprzedzającym uprawę. W celu sygnalizacji nalotów można również zastosować żółte tablice lepowe. Należy unikać sąsiedztwa z innymi plantacjami roślin cebulowych oraz ze skupiskami dzikich roślin z tej rodziny botanicznej. Głęboka orka ogranicza występowanie szkodnika. mk 

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure