StoryEditor

Mączniak rzekomy dyniowatych

17.06.2016., 10:33h
PIORiN sygnalizuje już wystąpienie mączniaka rzekomego na plantacjach ogórka w województwie świętokrzyskim. Zobacz jak rozpoznać sprawcę.

Chorobę wywołuje organizm grzybopodobny Pseudoperonospora cubensis. W Polsce największe szkody patogen wyrządza na plantacjach ogórka. Mączniak rzekomy dyniowatych w Europie pojawił się na początku XX wieku. W 1985 r. jego epidemia na Starym Kontynencie spowodowała straty plonu ogórków rzędu 80-90%.

Objawy

Objawy choroby widoczne są głównie na liściach w postaci chlorotycznych, z czasem brunatniejących, plam po górnej stronie liścia. Są one ograniczone nerwami, dlatego przyjmują nieregularny kształt wieloboku. Z kolei na dolnej stronie uważny obserwator znajdzie ślady w postaci szarego nalotu trzonków konidialnych. Początkowo plamy mają średnicę 3-10 mm, wraz z upływem czasu się powiększają i mogą objąć całą powierzchnię liścia, co prowadzi do śmierci rośliny.

Ochrona

Patogen prawdopodobnie nie zimuje w Polsce, przynajmniej jak dotąd nie znaleziono jego przetrwalników - oospor. Wiosną zarodniki przybywają do nas z południa Europy wraz z wiatrem. Rozwojowi choroby sprzyja zwilżenie liści oraz wysokie temperatury 25-30°C w dzień oraz 10-15°C w nocy. Epidemia może zostać wyhamowana przez suchą i upalną pogodę, z którą mieliśmy do czynienia nie dalej jak w zeszłym roku w sierpniu. Żeby zapobiec wystąpieniu choroby należy:

  1. wysiewać odmiany odporne lub tolerancyjne
  2. nie dopuszczać do zwilżenia liści - nawadnianie kroplowe
  3. zapobiegawczo stosować fungicydy na bazie związków miedziowych, które nie wnikają do tkanek roślinnych
  4. interwencyjnie stosować fungicydy systemiczne
25. kwiecień 2024 12:41