Technika

Innowacyjne lampy typu LED COB

Inteligentne oświetlenie nowej generacji już niebawem w polskich szklarniach. Startup Plantalux pozyskał 1,5 mln finansowanie od AgriTech Hub.

Firma Plantalux to rodzinne przedsiębiorstwo z Lubelszczyzny, zajmujące się zaawansowaną technologią wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych. Dzięki wsparciu AgriTech Hub przeprowadzi prace badawcze i rozwojowe służące przygotowaniu innowacyjnej lampy typu LED COB, bazującej na autorskim źródle światła. Dodatkowo rozpocznie prace nad optymalizacją wykorzystania nowego typu oświetlenia dla najpopularniejszych upraw szklarniowych w kraju. Pierwsze testy prototypu zostaną przeprowadzone w trakcie najbliższych miesięcy, by nowe lampy mogły rozpocząć doświetlanie upraw już na jesieni 2019 roku.

Nowy typ lampy zapewni możliwość konfiguracji całej sieci oświetlenia w jednym rozwiązaniu. Dotyczyć to będzie zarówno doświetlanej rośliny, jak i stadium wzrostu, pozwalając tym samym na regulację tempa otrzymania finalnego produktu. Jest to niezmiernie istotne w przypadku współpracy z dużymi sieciami handlowymi.

Cechą charakterystyczną nowego oświetlenia typu LED COB jest trzykrotnie mniejszy pobór energii elektrycznej w stosunku do najpopularniejszych obecnie lamp typu HPS (sodowych).

W najbliższym czasie planujemy weryfikację naszego nowego produktu z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Polsce, jak również zaangażujemy technologów odpowiadających za produkcję w istotnych w Polsce kompleksach szklarniowych. Nasze produkty pozwolą wzmocnić pozycję konkurencyjną polskich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją szklarniową dzięki wykorzystaniu efektywnych energetycznie lamp. Jesteśmy zdeterminowani do intensywnej pracy, której celem jest dostarczenie produktu spełniającego najwyższe oczekiwania. Dzięki nawiązaniu współpracy z AgriTech Hub uzyskaliśmy kompetentnego partnera, który istotnie wspiera nas w działalności operacyjnej i strategicznej – mówi Jakub Lachowski, prezes AgriTech Hub.

Lampy LED COB Plantalux doskonale wpisują się w dynamiczny rozwój rynku upraw indoorowych i doświetlanych. Według przeprowadzonych przez nas rozmów z właścicielami szklarni, w przeciągu dwóch lat minimum 100 hektarów upraw w Polsce zostanie doposażonych w systemy doświetlania. Przyjęta przez Plantalux ścieżka rozwoju, która zakłada intensywne prace badawczo – rozwojowe nad nowymi produktami. W połączeniu z obiektywną weryfikacją efektów ze strony instytutów naukowych w tym np. Instytut Hodowli Roślin w Strzelcach oraz technologów upraw referencyjnych obiektów szklarniowych w Polsce, jest tożsama z naszym podejściem do rozwoju innowacyjnych produktów – komentuje Bartosz Podhorodecki, Menadżer Inwestycyjny AgriTech Hub.

macka

źródło: mat. prasowe AgriTech Hub

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure