Ważne informacje

Technika

Innowacyjne rury

Firma PPH Beta z Kalisza oferuje nowatorskie, wzdłużnie karbowane rury Walczaka, które są już znane i z powodzeniem stosowane przez wielu ogrodników prowadzących uprawy szklarniowe. Ich pomysłodawcą i wykonawcą jest Andrzej Walczak, który rozpoczął badania z wykorzystaniem innowacyjnych rur do ogrzewania we własnej szklarni.

Podstawową zaletą rur o nowatorskim kształcie jest zmniejszona ilość cieczy w układzie grzewczym (o 50% w porównaniu z tradycyjnymi rurami o tej samej powierzchni ścian). Konieczność podgrzania mniejszej ilości cieczy daje oszczędności oraz podnosi sprawność systemu (krótszy czas osiągnięcia optymalnej temperatury i mniejsza bezwładność układu grzewczego). Badania przeprowadzone na wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie potwierdziły wysoką efektywność cieplną oraz przydatność tego kształtu rur do ogrzewania obiektów szklarniowych, zarówno w systemie ogrzewania dolnego, górnego, jak i wegetacyjnego. Zaobserwowano także wyraźnie korzystniejszy rozkład strumienia nagrzanego powietrza wokół rur Walczaka, w porównaniu z tradycyjnymi rurami, okrągłymi na przekroju.

Nowy kształt pozwala na zastosowanie cieńszych rur zasilających i powrotnych, co w mniejszym stopniu obciąża konstrukcję szklarni oraz usprawnia prace przy podnoszeniu i opuszczaniu rur wegetacyjnych. Firma Beta oferuje na zamówienie stalowe rury wzdłużnie karbowane o średnicy 38 mm i 55 mm i długości do 7,2 m. Rury można łączyć tradycyjnymi metodami spawalniczymi. Nowością w ofercie są rury wzdłużnie karbowane wykonane z tworzywa sztucznego, co pozwala na wyeliminowanie potrzeby spawania i malowania.

am

Galeria zdjęć

Rury Walczaka

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure