Technika

Linia sortująca do borówki

W gospodarstwie Angeliki i Rafała Krzyżanowskich, którzy w Nowej Wsi (woj. mazowieckie) prowadzą Plantację i Szkółkę Borówki Amerykańskiej od ubiegłego sezonu pracuje linia sortująca i pakująca owoce borówki wysokiej. Plantatorzy zdecydowali się na inwestycję w automatyczną linię z uwagi na dużą skalę produkcji i coraz większe trudności z pozyskiwaniem pracowników.

Linia sortująca składa się z urządzeń do sortowania i odważania amerykańskiej firmy WECO oraz hiszpańskiej marki Berry Pro. Dystrybutorem tych marek w Polsce jest firma Milbor PMC, która dostarczyła i zainstalowała maszyny.

Owoce po zbiorze i schłodzeniu są umieszczane na transporterze taśmowym, który przesuwa je w kierunku komory sortującej, gdzie są rozdzielane pod względem twardości, wielkości i wybarwienia. Dodatkowo ich jakość kontrolują pracownicy przy stole selekcyjnym. Posortowane owoce transportowane są to wagonaważarki, gdzie następuje odważanie uprzednio zaprogramowanej porcji i pakowanie. Owoce mogą być pakowane w plastikowe opakowania jednostkowe o różnej pojemności (150 g, 200 g, 250 g, 500 g) lub w plastikowe skrzynki (3,5 kg lub 4 kg), w zależności od ustawień maszyny. Po zapakowaniu i zważeniu gotowy towar kierowany jest na stół odbiorczy, skąd jest odbierany przez pracowników i ustawiany na paletach.

Według R. Krzyżanowskiego, decyzja o zakupie sortownicy była trafiona. Linia sortująca bardzo usprawniła pracę, umożliwiając sprawne i szybkie przygotowywanie zamówień.

am

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure