Ważne informacje

Technika

Maszyna do odkażania

Koniec września przyniósł spotkanie zorganizowane przez firmy Arysta oraz Boryna (dystrybutora środków ochrony roślin oraz nawozów). Tematem przewodnim był środek Basamid 97 GR. Obydwa podmioty zaprosiły na prezentację firmę Forigo Roteritalia z Włoch, która na spotkaniu zaprezentowała maszynę Mix Tiller Dry. Była ona oprócz Basamidu 97 GR głównym uczestnikiem spotkania.

Pokaz był zorganizowany, ponieważ te trzy firmy chcą wdrożyć technologię aplikacji Basamidu 97 GR w uprawie truskawki na zagonach i na folii. Cały cykl ma być wykonywanymaszyną Mix Tiller Dry, która dzięki modułowej budowie może być kompletowana w zależności od potrzeb. W jednym przejeździe będzie tworzony zagon, na który aplikowany będzie Basamid 97 GR, następnie mieszany z glebą, kolejny moduł odpowiada za zakopanie kamieni, na końcu rozwijane będą taśmy nawadniające i cały zagon przykrywany folią z wyciętymi otworami pod sadzonki truskawek.

Coraz częściej na plantacjach truskawek nie jest stosowany płodozmian i są sadzone cały czas po sobie. Niestety monokultura powoduje szybkie namnażanie się grzybów chorobotwórczych, nicieni, szkodników, z którymi rolnicy mają duży problem, które uszkadzają zarówno rośliny jak i owoce. Basamid 97 GR niszczy wszystkie żywe organizmy w glebie, łącznie z tymi dobrymi. Dlatego po zastosowaniu tego środka należy do gleby wprowadzić pożyteczne organizmy.

Basamid 97 GR wykorzystywany jest do do zwalczania grzybów glebowych (zgorzel siewek, fuzariozy i innych), nicieni wolno żyjących, mątwików korzeniowych, kiełkujących chwastów, drutowców, pędraków i innych szkodników znajdujących się w glebie.

Basamid 97 GR stosujemy w uprawie truskawki w momencie gdy w glebie nie ma roślin, przed założeniem plantacji.

Zalecana dawka: 300–500 kg/ha. Stosować należy jesienią, pod koniec września – październik na silnie wilgotną glebę (około 75% pojemności wodnej). Granulat należy rozsypać równomiernie siewnikiem lub aplikatorem do granulatów. Następnie po około 0,5 godziny wymieszać z glebą używając glebogryzarki lub łopaty rotacyjnej na głębokość około 25 cm i lekko przywałować. Następnie przez 5–7 dni po zabiegu zapewnić glebie właściwą wilgotność. W przypadku braku opadów wykonać deszczowanie stosując 5–7 litrów wody na m2 dziennie. W temperaturze otoczenia poniżej 15oC nie jest konieczne przykrywanie gleby folią.

macka

Galeria zdjęć

Odkażanie gleby

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure