Ważne informacje

Technika

Nowa inwestycja Shoeller Allibert

Grupa Schoeller Allibert rozwija się – w Belgii powstał nowy zakład produkcyjny, którego inauguracja odbyła się 21 czerwca. Zaplecze obiektu oraz nowości produktowe zaprezentowano podczas wyjazdu studyjnego 29–30 maja (Beringen, koło Brukseli).

Dogodna lokalizacja (region Beneluksu), najnowocześniejsza hala produkcyjna, 6 tys. m2 powierzchni produkcyjnej, duża przestrzeń magazynowa (3,5 tys. m2) – to główne cechy nowej fabryki. To już kolejna taka inwestycja. W 2016 r. podobny obiekt powstał w Polsce.

– Od ponad 50 lat firma Schoeller Allibert specjalizuje się w produkcji zwrotnych opakowań z tworzywa sztucznego (RTP) – informował Ludo Gielen, odpowiedzialny za rozwój strategiczny. – Oferujemy zarówno standardowe modele jak i dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Nasza szeroka oferta jest skierowana do siedmiu segmentów rynkowych: rolnictwo, motoryzacja, przetwórstwo spożywcze, napoje, handel detaliczny, produkcja przemysłowa i wynajem opakowań.

Fabryka w Beringen specjalizuje się w technice formowania wtryskowego skrzyń zwrotnych. To tu będą wyrabiane produkty o największych gabarytach, m.in. skrzynie typu big box – Maximus® 1212 przeznaczone przede wszystkim do branży owocowo-warzywnej.

– Wyróżnia je specjalnie zaprojektowane dno z czterema kieszeniami, które chronią jabłka i gruszki przed wgnieceniami i obiciami. Pełnią one rolę powłoki chroniącej owoce przed przemieszczaniem się podczas transportu. Mniejszy odsetek strat jakościowych w drodze z sadu do przechowalni wykazano podczas niezależnych testów porównawczych przeprowadzonych przez Flamandzkie Centrum dla Produktów Ogrodniczych w Belgii – informowała Françoise Pomès, dyrektor ds. marketingu globalnego. – Wyprofilowane ściany zapewniają najlepszą pojemność wewnętrzną na rynku – 836 l (to ponad 35 l więcej niż większość skrzyń o wymiarach 1200 x 1200 mm). Dzięki temu rozwiązaniu klienci uzyskują maksymalne możliwości przechowywania i wypełnienia pojazdu, co obniża koszty transportu i ogranicza wpływ na środowisko.

Podczas zwiedzania fabryki w Beringen zaprezentowano matrycę do produkcji tych skrzyń. – Dzięki stosowanej przez nas technologii wyprodukowanie jednej skrzyni trwa niecałe 2 minuty – informował Patrick Breukers, dyrektor ds. innowacji.

Oprócz skrzyń Maximus® 1212 w nowej fabryce będą wytwarzane nowe produkty, które mają trafić na rynek w 2019 r. Jedną z tych nowości jest Combo Fructus – składany pojemnik do bezpiecznego transportu koncentratu pomidorowego i soków owocowych. Ma 1500 kg pełnej ładowności, podwójną ścianę z wodoszczelną pokrywą oraz specjalny system zamykania ze wzmocnionymi uchwytami zapewniającymi maksymalne bezpieczeństwo. Zawartość jest chroniona nie tylko przed wodą, zanieczyszczeniami czy czynnikami zewnętrznymi (temperatura, promieniowanie UV), lecz także przed otwarciem przez osoby trzecie.

Agnieszka Okła-Wierzbicka

Zdjęcia do artykułu

Produkcja jednej skrzyni trwa niecałe 2 minuty.
Skrzynie Maximus® 1212 znajdują zastosowanie w branży owocowo-warzywnej.
Specjalne kieszenie na dnie Maximus® 1212 i perforowane ścianki zapewniają mniejszy odsetek strat jakościowych owoców.
Maciej Sawicki prezentuje pojemnik Combo Fructus.

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure