Precyzyjne rolnictwo staje się proste

Precyzyjne rolnictwo staje się proste

Pod taką nazwą 6 marca odbyła się w Warszawie konferencja prasowa firmy Yara Digital Farming, podczas której zaprezentowano innowacyjne rozwiązania dostępne dla wszystkich rolników.

Optymalizacja dawek azotu

– Firma Yara sprzedaje nie tylko nawozy, ale przede wszystkim rozwiązania – mówiła Karolina Frąckowiak, Agronomy & Marketing Director East Europe. – Chcemy dać rolnikom narzędzie, które umożliwi stosowanie niższych, ale optymalnych dawek azotu, przy takim samym poziomie plonowania. Oferuje je nasz nowy dział Yara Didgital Farming. – Efektem prac zespołu są dwa produkty – mówiła Drita Parduzi, Director Digital Growth and Commercialization Western Europe.

Aplikacja na smartfony

Jednym z nich jest aplikacja YaraIrix na smartfony (Android oraz iOS). Za jej pomocą można zmierzyć zapotrzebowanie roślin na azot. Podstawową funkcją jest pomiar zawartości chlorofilu za pomocą aparatu smartfonu połączonego z jednym z dwóch urządzeń. – Umożliwia to precyzyjne określenie zapotrzebowania roślin na azot i sprawia, że dostosowanie odpowiedniej dawki nawozu jest prostsze – wyjaśniał Jarosław Mączyński, Head of Marketing Atfarm. To narzędzie rolnicze wykorzystuje zdjęcia z aparatu w celu określenia zapotrzebowania na azot roślin we wczesnych fazach rozwojowych – pszenicy ozimej, rzepaku i kukurydzy. Po dokonaniu pomiaru aplikacja daje od razu zalecenie, ile nawozu azotowego potrzebują rośliny. Oblicza to przy użyciu algorytmów. Ta aplikacja mobilna jest bezpłatna. System można uzupełnić o N-Tester Clip. Jest to dodatkowe urządzenie zakładane na aparat smartfona. Umożliwia precyzyjny pomiar zapotrzebowania roślin na azot w późniejszych fazach rozwojowych. Rolnicy mogą też dokupić do sytemu YaraIrix urządzenie N-Tester BT. Łączy się ono z aplikacją poprzez bluetooth i podaje zalecenia aplikacji azotu. Ma on zastosowanie we wszystkich zbożach ozimych i jarych.

Cyfrowe monitorowanie upraw

Atfarm. To narzędzie cyfrowe do monitorowania upraw i tworzenia map nawożenia w celu zoptymalizowania dawek nawozu zgodnie z zapotrzebowaniem roślin. Atfarm korzystając z algorytmu N-Sensor, analizuje światło odbijane przez rośliny w celu oszacowania poziomów wielkości biomasy. Różne kolory i odcienie, od brązowego przez zielony do fioletowego, pokazują stan rozwoju roślin na polu. Atfarm pomaga rolnikom tworzyć precyzyjne mapy nawożenia za pomocą kilku kliknięć. Mogą oni doprecyzować mapę na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia, a także wybrać dowolny rodzaj nawozu (stały lub płynny) i jego producenta. Atfarm pozwala na nawożenie w zmiennej dawce, również jeśli rolnicy nie posiadają wyspecjalizowanego sprzętu przystosowanego do tego celu – wyjaśniał Jarosław Mączyński.

Maciej Kania
Źródło: Marta Szyperek – relacja ze spotkania

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Maj 2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

7°C/15°C