StoryEditor

Prototyp linii do krojenia papryki

11.10.2017., 11:10h

Sławomir Kasperek, ogrodnik z Bystrzycy (woj. lubelskie), na potrzeby własnego gospodarstwa skonstruował linię do krojenia papryki. Maszyna jest prototypem, który będzie udoskonalany w kolejnych sezonach przez ogrodnika.

W obecnych realiach ogrodnicy poszukują oszczędności na każdym etapie produkcji. Duży udział w kosztach stanowi praca. Aby zmniejszyć nakłady ponoszone na robociznę, Sławomir Kasperek, uprawiający w Bystrzycy na Lubelszczyźnie warzywa przemysłowe, w tym m.in. paprykę, opracował model linii do krojenia owoców papryki. Producent wykonał prototyp urządzenia, wykorzystując dostępne elementy innych linii, używanych w jego gospodarstwie.

Owoce wysypywane na linię trafiają na prowadnice, gdzie układają się w odpowiednim położeniu. Ustawienie gumowych pasów jest tak zaprojektowane, aby papryka układała się wzdłuż nich, nigdy w poprzek. Tak ułożone owoce kierowane są pod noże zespołu tnącego, gdzie są przecinane na pół. Ostrza są osłonięte kilkoma blaszanymi osłonami, aby zapobiec wypadkom przy pracy i skaleczeniom. Ponadto dzięki temu owoce nie rozsypują się na boki, ale kierowane są na linię odbiorczą, gdzie pracownicy usuwają gniazda nasienne. Czynność tę można łatwo i szybko wykonać jednym ruchem. Do obsługi maszyny potrzebny jest pracownik zasypujący linię owocami oraz osoby odbierające owoce, które usuwają dna nasienne i umieszczają gotowy produkt w pojemniki do transportu.

Jak przekazał S. Kasperek, to proste urządzenie przyspieszyło i zdecydowanie zwiększyło wydajność pracy związanej z krojeniem owoców. Dzięki zmechanizowaniu tego procesu, do czynności tej można zaangażować mniej osób niż byłoby potrzeba do ręcznego cięcia papryki. S. Kasperek zapowiedział, że linia będzie ulepszana w kolejnych sezonach. Ogrodnik planuje m.in. zautomatyzować prace związane z zasypywaniem linii i odbiorem pokrojonych owoców, dostosowując do maszyny wywrotnicę i pojemnik odbiorczy.

am

19. kwiecień 2024 08:56