Ardanowski: zaległa pomoc suszowa będzie wypłacona za kilka tygodni

Ardanowski: zaległa pomoc suszowa będzie wypłacona za kilka tygodni

Zaległe odszkodowania za ubiegłoroczną suszę zostaną wypłacone za kilka tygodni. Stanie się tak po nowelizacji budżetu - zapowiedział we wtorek w Toruniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Z wyliczeń ministra wynika, że pieniędzy nie otrzymało 10 proc. poszkodowanych rolników.

- Pojawił się problem z wypłatą części pomocy suszowej za 2019 rok z uwagi na nieprzewidziane wydatki związane z epidemią koronawirusa. Troska o zdrowie naszych obywateli jest na pierwszym miejscu, i to sprawiło, że nie byliśmy w stanie wypłacić całej pomocy – powiedział minister Ardanowski.

Wyjaśnił, że sytuacja ta dotyczy obecnie ok. 10 proc. poszkodowanych gospodarstw (choć z wyliczeń ARiMR wynika jednak, że pieniędzy nie dostało dużo więcej rolników. O podanie precyzyjnych danych wystąpił nawet Rzecznik Praw Obywatelskich. Można przeczytać o tym TUTAJ).

- Niewypłacone środki, bo już 90 procent rolników otrzymało wsparcie, zostaną przekazane po nowelizacji budżetu. Te największe gospodarstwa, dla których przewidziana jest pomoc, muszą uzbroić się w cierpliwość - mówił Ardanowski w Toruniu.

Według ministra pieniądze powinny zostać przekazane w ciągu kilku tygodni, po nowelizacji budżetu. 

Minister poinformował również, że ARiMR zakończyła wypłatę dopłat bezpośrednich.

- Dwa miesiące przed terminem przekazaliśmy wszystkim rolnikom dopłaty bezpośrednie. Wypłaciliśmy 1 mld 285 mln zł. Do rozpatrzenia zostały jedynie 34 sprawy, wymagające wyjaśnień sądowych. Zakończyliśmy też wypłatę dopłat do materiału siewnego. Na konta rolników przekazaliśmy z tego tytułu 9 mln zł – zaznaczył minister.

ksz, źródło: nagranie Polskiego Radia PiK, fot. twitter.com/MRiRW_GOV_PL

Minister Ardanowski o koronawirusie i sytuacji w rolnictwie! Wywiad podczas przymusowej kwarantanny

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Maj 2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

9°C/18°C