StoryEditor

Bariery w ekologii

17.01.2017., 10:56h
Bariery rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce. Pod takim tytułem odbyło się spotkanie ministra Krzysztofa Jurgiela poświęcone rolnictwu ekologicznemu.

W spotkaniu oprócz ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela ( na zdjęciu powyżej od lewej) wzięli również udział podsekretarz stanu Ewa Lech oraz dyrektor Bogusław Rzeźnicki.

- Dostrzegając szansę, jaką dla polskich producentów rolnych jest rolnictwo ekologiczne, zarówno w odniesieniu do rynku Unii Europejskiej, jak i możliwości eksportu płodów rolnych do państw trzecich, działania na rzecz rozwoju tego sektora produkcji zostały włączone do Programu działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015-2019. Ich skuteczna realizacja wymaga jednak z jednej strony kompleksowego, strategicznego podejścia, z drugiej zaś ścisłej współpracy ze środowiskiem producentów i przetwórców – stwierdził minister Krzysztof Jurgiel otwierając spotkanie poświęcone barierom rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce.
Szef resortu podkreślił, że pomimo ponoszonych nakładów finansowych i podejmowanych działań sektor rolnictwa ekologicznego nie rozwija się w tempie odpowiadającym oczekiwaniom.

- Postulaty otrzymywane od organizacji społecznych, reprezentujących producentów ekologicznych, zwracają uwagę na konieczność dokonania rewizji dotychczasowego podejścia resortu w tym zakresie – zaznaczył minister.
Spotkanie służyło ocenie i rewizji Ramowego Programu Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego na lata 2014-2020.

- Kolejnymi wyzwaniami jakie stoją przed nami są procedowane obecnie zmiany przepisów Unii Europejskiej, regulujące zasady funkcjonowania systemu rolnictwa ekologicznego – zwrócił uwagę minister Krzysztof Jurgiel, który zaapelował o przedyskutowanie polskiego stanowiska w tej sprawie.
Szef resortu rolnictwa poinformował również o przygotowywanych propozycjach zmian w zakresie działań wspierających rolnictwo ekologiczne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak podkreślił minister istotne jest aby formuła wsparcia była zdefiniowana w taki sposób, by pieniądze te były faktycznie efektywnie wykorzystywane przez rolników i przetwórców ekologicznych. Ponadto rozwiązania powinny być akceptowane przez większość uczestników tego rynku.
źródło: www.minrol.gov.pl
macka

19. kwiecień 2024 08:41