StoryEditor

Batalia o wyrównane wschody cebuli

30.03.2020., 00:00h

Jeśli potrzeba, deszczuj przed siewem. Pięć podwójnych rzędów zamiast sześciu to lepsze wietrzenie. Stosuj adiuwanty doglebowe, czyli przypominamy najważniejsze zasady przed kwietniowymi siewami cebuli. 

Kluczem do uzyskania zadowalającego plonu cebuli są jej wyrównane wschody. Jeśli dopuścimy do sytuacji, w której: 

  • cebula będzie wysiana na nieodpowiedniej głębokości lub nasiona będą na różnych głębokościach; 
  • po siewie zastosujemy herbicydy w nieodpowiednich dawkach lub terminach; 
  • gleba w wyniku złej agrotechniki będzie zbyt wilgotna lub zbyt przesuszona. 

Wtedy nie mamy co liczyć na dobre i równe wschody, a co za tym idzie – i na odpowiednią obsadę, która z kolei warunkuje wysokie plony. 

Dobrze uprawić

Aby ochronić glebę przed nadmiernym ugniataniem, które w konsekwencji prowadzi do zasklepienia, należy zminimalizować liczbę przejazdów na polu. Negatywne skutki ugniatania zminimalizują też w dużej mierze szerokie koła ciągnika. 

Uprawę pod wiosenny wysiew cebuli trzeba zacząć już jesienią. Wówczas po zbiorach i zniszczeniu ścierniska należy zastosować nawożenie fosforowo-potasowe. Nawozy trzeba wymieszać z ziemią. 

W kolejnym etapie, w zależności od roku albo wykonujemy orkę jesienną, albo wysiewamy poplon. W moim gospodarstwie zazwyczaj wysiewamy poplon, aby spełnić warunek zazielenienia. 

W przypadku orki zimowej należy pamiętać, że lepsze efekty uzyskamy, kiedy ziemia nie będzie pozostawiona w ostrej skibie. Trzeba ją wykonać w takich warunkach, aby powierzchnia pola była maksymalnie wyrównana, można użyć do tego lekkiego wału Campbella. Wiosną pole należy zawłókować, a przed wysianiem cebuli zastosować agregat siewny.

Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika WIOM Warzywa i owoce miękkie. Sprawdź nasza ofertę!



25. kwiecień 2024 23:35