Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Dzień w Dąbrowicach

Dzień w Dąbrowicach

8 czerwca odbył się po raz 20. Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach. Zaproszono na nie producentów warzyw i owoców. Mogli zwiedzać poletka i kwatery doświadczalne, wysłuchać wykładów dotyczących nawadniania, zwalczania chorób i szkodników.

W tym sezonie największe straty powoduje szara pleśń. Występuje na pędach maliny, borówki, porzeczki, ale głównie na owocach. W celu ochrony zabiegi należy wykonywać co 7–10 dni. Dla borówki wysokiej i truskawki groźną chorobą jest antraknoza. Zwalczanie powinno się prowadzić co 7–10 dni od początku kwitnienia do zbioru owoców. W uprawie porzeczki antraknoza może prowadzić do całkowitej defoliacji krzewów. Mączniak prawdziwy poraża truskawki, a głównie spotyka się go na plantacjach borówki wysokiej. Na nich pojawia się też biała plamistość. Mimo braku preparatów zarejestrowanych do zwalczania tej choroby, ogranicza ją stosowanie fungicydów przeciwko mączniakowi. Zamieranie pędów porzeczek powodowane jest głównie przez szkodniki. Uszkodzone pędy są porażane przez patogeny grzybowe. Do zwalczania choroby zarejestrowany jest Switch 62,5 WG. 

O zwalczaniu chwastów w uprawach ekologicznych przy użyciu gorącej wody mówił Henryk Kucharczyk z Mantis ULV. – BioMant Aqua to urządzenie, które rozpyla gorącą wodę (99,5 C) przez co niszczona jest struktura komórkowa rośliny i nadziemna jej część obumiera. Po wielokrotnym stosowaniu roślina jest tak osłabiona, że wkrótce całkowicie zamiera. Woda może być rozpylona za pomocą lancy rozpylacza, wózka ze specjalną dyszą lub osłoną z dyszą natryskową. Urządzenie działa na napęd elektryczny, przepływ wody to 9 l/min. Oszczędność kosztów zwalczania wynoszą 50% w stosunku do innych systemów z gorącą wodą. 

Zwiększanie funkcjonalnej bioróżnorodności na plantacjach ekologicznych oraz ocena przydatności pasów kwiatowych w ograniczeniu liczebności szkodników to cel projektu EcoOrchard. – Rośliny kwiatowe mają przywabiać na plantację owady pożyteczne. Dwuletnie i wieloletnie rośliny są wysiewane w pasach w centralne części międzyrzędzi – mówił prof. Jerzy Lisek. Ich szerokość dostosowywana jest do rozstawu kół ciągnika. Pielęgnacja pasów polega na ich koszeniu 6-8 tygodni po siewie. W kolejnych latach prowadzi się ten zabieg 3-4 razy w sezonie. Gatunki są zróżnicowane pod kątem wysokości, terminu kwitnienia i barwy kwiatów. Pełna mieszanka ekologiczna (CEM) zawiera 34 gatunki roślin w tym trawy. Najważniejsze gatunki dwuliścienne to krwawnik pospolity, rzeżucha łąkowa, kminek zwyczajny, chaber łąkowy, koniczyna łąkowa, wyka płotowa. Pasy kwiatowe mogą być zakładane wyłącznie w sadach ekologicznych. Pozostałości środków ochrony na plantacji konwencjonalnych są niebezpieczne dla pożytecznej fauny. msz

 

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

29°C/33°C