Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Kombajn ziemniaczany z dodatkową separacją łęcin

Kombajn ziemniaczany z dodatkową separacją łęcin

Zwalczanie chwastów staje się coraz większym wyzwaniem. Często nie udaje się ich zwalczyć zadowalająco. Nie tylko utrudniają wzrost roślin uprawnych, ale także są przeszkodą podczas zbioru. Firma AVR wprowadziła więc w tym roku nowy kombajn z bocznym wykopem oraz dodatkowym systemem separacji łęcin.

Kolejny w rodzinie kombajn ziemniaczany

Nowy Spirit 7200 uzupełnia rodzinę AVR Spirit o zaczepiany, dwurzędowy kombajn do zbioru ziemniaków z bocznym wykopem. W istocie jest to dalszy rozwój kombajnu Spirit 6200. Ta niewielka maszyna charakteryzuje się prostą konstrukcją i sporą wydajnością. Jej wymiary to 9,83 m długości, 3,3 m szerokości i 3,8 m wysokości. Zapotrzebowanie na moc wynosi 90 KM, a pojemność zbiornika 6 ton. Spirit 6200 ma napęd mechaniczny. Może pracować w rozstawach rzędów 75 lub 90 cm.

Nowy Spirit 7200 w porównaniu ze swoim starszym bratem ma kilka nowych rozwiązań. O jedną tonę została zwiększona pojemność jego zbiornika na ziemniaki. Spirit 7200 dysponuje dodatkową rolką podbierającą łęciny. Jest ona zamontowana tuż przed podłużnym separatorem czopkowym. Proces separacji jest wspierany przez stół selekcyjny (taśma odprowadzająca), zamontowany pod taśmą łęcinową. Rozwiązanie to powoduje pozostawanie w maszynie późno opadających ziemniaków, a wszelkie łęciny, które wpadną przez taśmę łęcinową, zostają usunięte.

W nowym kombajnie po wyoraniu przez lemiesz pierwsze przesiewanie plonu odbywa się na taśmie kopiącej o szerokości 1650 mm. Jest ona wyposażona w hydraulicznie napędzane wstrząsacze mimośrodowe. Jest też kombinacja taśmy łęcinowej i taśmy odsiewającej.

Za nią znajduje się rolka wciągająca łęciny od ziemniaków, które docierają do zespołu separatora czopkowego. Intensywność działania rolki łęcinowej można łatwo regulować, przesuwając ją bliżej lub dalej względem taśmy łęcinowej. Za rolką podąża miękki separator czopkowy, który zapewnia delikatny przepływ strumienia ziemniaków.

Dostępne są różne moduły poprzecznego separatora czopkowego. Prostszym rozwiązaniem jest skrócona taśma z podwójną rolką oporową. Stół selekcyjny obsługiwany jest przez sześć osób. Nie ma on taśmy odprowadzającej grudy.

Maszynę można jednak wyposażyć dodatkowo w system oddzielania kamieni i grud. Przy poprzecznym separatorze czopkowym można zamontować trzy- lub czterorzędowy grzebień obrotowy. Aby ergonomia była jak najlepsza, stół selekcyjny został wykonany możliwie płasko.

Ziemniaki są starannie rozdzielane na stole selekcyjnym do kontroli końcowej, a kamienie i grudy trafiają na taśmę odprowadzającą, gdzie również można przeprowadzić selekcję końcową. Kamienie i grudy są następnie usuwane na ziemię lub do zbiornika na kamienie.

Ziemniaki są transportowane do dużego, siedmiotonowego zbiornika. Hydraulicznie regulowane ramię przenośnika stołu selekcyjnego z automatycznym sterowaniem powoduje, że ziemniaki opadają do zbiornika z niewielkiej wysokości.

Dostęp do pracy kombajnu w trybie online 

Model Spirit 7200 został wyposażony w kilka dodatkowych nowych rozwiązań. Na uwagę zasługuje system AVR Connect. Jest to pierwszy dwurzędowy kombajn, który może dać właścicielowi dostęp do danych pracy maszyny w trybie online.

Spirit 7200 jest standardowo wyposażony w zestaw do szybkiej wymiany narzędzia kopiącego. Oznacza to, że użytkownik może wymienić jednostkę kopiącą na inną w ciągu zaledwie kilku minut, aby umożliwić zbiór innej rośliny (np. zmieniając ją na szczotkę podbierającą do cebuli). Wszystkie funkcje modułu czyszczącego można łatwo obsługiwać z tyłu maszyny za pomocą przejrzystej klawiatury lub mechanicznych manipulatorów.

Nieruchomy zbiornik ma 9,6 m3 pojemności, 2 m szerokości i ładowność do siedmiu ton (stąd oznaczenie maszyny 7200). Opcjonalnie dostępny jest również amortyzator wysypu, który może być składany hydraulicznie i transportowany na maszynie.

Kombajn porusza się na wysokich kołach. Wielkość obręczy to 30,5 cala. Dostępne są dwa warianty rozmiaru opon: 650/65 R 30.5 i 850/50 R 30.5. Producent przewidział też możliwość założenia opon bliźniaczych do upraw międzyrzędowych 380/80 R 38.

Maszyna jest sterowana przez system ISOBUS. W razie potrzeby można korzystać z wyświetlacza w ciągniku. AVR oferuje również dwa rodzaje własnych wyświetlaczy: Mueller touch 800 i Mueller smart 570.

Belgijski producent chwali się, że jego nowy Spirit 7200 oferuje wiele funkcji sterowanych automatycznie. Jest to m.in. regulacja położenia palcowego zgarniacza obiegowego i kąta nachylenia separatorów czopkowych. Maszyna również automatycznie koryguje poziomowanie, steruje obciążeniem zespołu kopaczki. Ma także system automatycznego prowadzenia za rzędami.

Pierwsze dwa prototypy kombajnu Spirit 7200 zostały wprowadzone do eksploatacji w ubiegłym roku. Testy przebiegły pomyślnie i maszyny otrzymały pozytywne opinie użytkowników. Producent informuje, że około 10 sztuk kolejnych kombajnów rozpoczęło pracę w tym sezonie. Spirit 7200 ma zostać zaprezentowany rolnikom 28–30 listopada podczas odbywających się w Belgii targów Interpom. Jest to specjalistyczne wydarzenie dla branży ziemniaczanej. Prezentowany jest tam cały łańcuch produkcyjny, od uprawy, po przetwórstwo oraz marketing. Interpom oferuje szeroką gamę produktów i usług dla plantatorów ziemniaków, przetwórców i dystrybuujących produkty ziemniaczane w Europie.

AVR to belgijski producent maszyn do uprawy ziemniaków oraz innych roślin bulwiastych i okopowych. Jest to firma, która może pochwalić się ogromną tradycją i doświadczeniem, związanym z projektowaniem i budową takich urządzeń. W ofercie ma nie tylko maszyny do sadzenia, usuwania łęcin, zbioru, ale także do transportu, wyładunku, uprawy gleby pod plantacje ziemniaków oraz formowania pryzm. Wachlarz produktów jest niezwykle szeroki – od wydajnych kombajnów samojezdnych do zbioru ziemniaków, poprzez maszyny zaczepiane 1- i 2-rzędowe, zawieszane zaczepiane sadzarki, na przenośnikach i pryzmownikach magazynowych kończąc.

Autor: Tomasz Ślęzak

fot. firmowe

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 07/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

13°C/18°C