Na ziemniaczanej orbicie

Na ziemniaczanej orbicie

Podczas XXVI Krajowych Dni Ziemniaka w Nidzicy sto dwadzieścia firm zaprezentowało produkty dedykowane ziemniakowi na wiele sposobów, w różnych aspektach. Czy znacie już te produkty? Przedstawiamy wybrane.

Syngenta

Firma rekomenduje środek Carial Flex do zwalczania zarazy ziemniaka oraz Carial Star 500 SC – fungicyd zwalczający 3 choroby ziemniaka – brunatną plamistość liści ziemniaka powodowaną przez grzyb Alternaria alternata oraz suchą plamistość liści ziemniaka, której sprawcą jest Alternatia solani. Carial Star działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Można go stosować 3 razy w sezonie. Doświadczenia wykazały największą skuteczność kombinacji: Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG w dawce 2,5 kg/ha, potem Carial Star 0,6 l/ha i Carial Flex 0,6 kg/ha. Dalsze zabiegi to naprzemienne stosowanie Carial Star i Carial Flex.

 

 

Bayer

W uprawie ziemniaka stosuje się wiele produktów firmy Bayer, jednak szczególnie warto zapoznać się z herbicydem Bandur 600 SC opartym na aklonifenie. Jest herbicydem selektywnym o działaniu kontaktowym. Bandur należy stosować doglebowo po ostatecznym obredleniu i ukształtowaniu redlin, ale nie później niż tydzień przed pojawieniem się wschodów roślin ziemniaka (BBCH 01–08).

Bandur jest pobierany przez liścienie oraz koleoptyl chwastów. Najlepiej działa na chwasty w trakcie ich kiełkowania i wschodów. W roślinie blokuje wytwarzanie chlorofilu. Pozostaje aktywny przez 2–3 miesiące po zabiegu, w związku z czym zwalcza zachwaszczenie wtórne. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,5–3,0 l/ha. 

Polecany artykuł
06.09.2019
Susza w ziemniakach tylko w Lubuskiem

 

Arysta

Od początku fazy rozwoju pędów bocznych ziemniaka do końca fazy, gdy 50% liści brązowieje przed zarazą ziemniaka chroni Axidor (cymoksanil + propamokarb) w dawce 2,5 l/ha. Karencja wynosi 14 dni.

 FMC

Znany od lat w sadownictwie Coragen 200 SC jest również skuteczny w zwalczaniu stonki ziemniaczanej. Można go zastosować 2 razy w sezonie, co 10 dni, w dawce 50–62,5 ml/ha. Z aplikacją nie należy czekać na uszkodzenia liści, lecz stosować na osobniki dorosłe i jaja, przed wykluwaniem się larw.

Stonkę zwalczy również nowy insektycyd Benevia 100 OD, skuteczny także w ochronie wielu gatunków warzyw przed m.in. wciornastkiem, śmietką cebulanką i kapuścianą, miniarką porówką, połyśnicą marchwianką, mączlikiem warzywnym, tantnisiem krzyżowiaczkiem, bielinkami czy piętnówką kapustnicą. Benevia powoduje natychmiastowe zaprzestanie żerowania szkodników.

 

 

HTech

Firma ma w ofercie sortowniki optyczne, np. Newtec Celox RV12. Każda bulwa w ciągu sekundy jest sfotografowana 40-krotnie. Dzięki temu produkt może być wysortowany w każdym wymiarze i jakości. Maszyna sortuje 25 ton ziemniaka na godzinę (marchwi 8–10 t/h).

 

 

Tomra Sorting Food (reprezentowana przez Archimedes Sp. z o.o.)

Firma zaprezentowała FPS – sorter do ziemniaków prosto z pola. Do urządzenia zasypuje się ziemniaki niemyte. Maszyna usuwa kamienie, grudy ziemi, ciała obce.

Sorter FPS wykorzystuje multispektralne czujniki bliskiej podczerwieni (NIR) do skanowania każdej bulwy „w locie”. Sorter działa na ziemniakach suchych, mokrych i o różnych barwach skórki.

 

Chemirol

Produkt Cropvit BMo jest dedykowany m.in. uprawom ziemniaka ze względu na duże zapotrzebowanie gatunku na te mikroelementy. Zaleca się wykonanie 1–2 oprysków przed kwitnieniem w dawce 1–2 l/ha w odstępie 10–14 dni. 

Z kolei Delmetros 100 SC poradzi sobie z larwami stonki ziemniaczanej. Działa kontaktowo i żołądkowo, na roślinie powierzchniowo w dawce 0,05 l/ha. Warto wiedzieć, że zwalcza również bielinki, śmietkę kapuścianą, mszycę kapuścianą i piętnówkę kapustnicę w uprawie kapusty głowiastej.

 

 

Belchim

Aby zapobiec kiełkowaniu bulw w przechowalni warto stosować 1,4 Sight – hormon naturalnie występujący w bulwach ziemniaka i przedłużający ich spoczynek. Pojedyncza dawka podczas przechowywania wynosi 20 ml/tonę. Można wykonać 6 zabiegów w sezonie przechowalniczym, czyli maksymalna, całkowita dawka w trakcie przechowywania wynosi 120 ml/tonę bulw. Indywidualna dawka zależy od odmiany, systemu przechowywania i koniecznego czasu przechowywania.

 

 

Intermag

Ziemniaki są narażone na choroby odglebowe, m.in. rizoktoniozę powodowaną przez grzyb Rhizoctonia solani. Choroba występuje we wszystkich rejonach uprawy ziemniaka, powodując straty plonu nawet do 50%. Daje różne objawy: ospowatość bulw, gnicie kiełków, próchnienie podstawy łodyg czy deformację bulw. W odpowiedzi na zagrożenie firma Intermag oferuje biologiczny środek ochrony roślin – Proradix, zawierający bakterie z rodzaju Pseudomonas, przeznaczony do zaprawiania sadzeniaków ziemniaka.

Proradix można aplikować dwojako: przed sadzeniem (na stołach rolkowych przy użyciu opryskiwaczy ULV) w dawce 2 g/100 kg bulw lub podczas sadzenia (zaprawiarki montowane na sadzarkach) w dawce 60 g/ha. Proradix można stosować w uprawie konwencjonalnej i ekologicznej.Agrosimex

Już od momentu sadzenia chroni bulwy środek Belem 0,8 MG, będący mikrogranulatem na bazie cypermetryny. Produkt rozsypuje się w linii sadzenia za pomocą mikrogranulatora przymocowanego do sadzarki z dyfuzorem DXP (QDC–DXP) S lub L.

Belem ma działanie kontaktowe i żołądkowe przez 4 miesiące. Paraliżuje układ nerwowy szkodników. W uprawie ziemniaków zwalcza drutowce. Zaleca się dawkę 24 kg/ha. Warto wiedzieć, że Belem aplikowany podczas siewu marchwi, pietruszki czy pasternaku w dawce 12 kg/ha chroni uprawy przed połyśnicą marchwianką.

 


Timac Agro

Gdy pojawiło się 90% wschodów ziemniaka na pokazowym poletku zastosowano nawóz doglebowo-nalistny Fertiactyl Starter w dwóch dawkach po 2 l/ha, w dwutygodniowym odstępie. Dostarczono w ten sposób nie tylko makroelementy N, P, K, ale również kwasy huminowe i fulwowe, zeatynę, glicynę-betainę, tworzące kompleks Fertiactyl. 

Jako drugi zastosowano Fertileader Vital, gdy rośliny zakryły międzyrzędzia. Po kwitnieniu aplikowano Fertileader Axis, a na koniec Fertileader Elite, zawierający wapń ważny dla dobrego przechowywania bulw.

Wszystkie wymienione produkty oprócz składników pokarmowych zawierają także aminokwasy i kompleksy z substancjami biostymulującymi z alg morskich.

 

ICL

Agroleaf Crop Potatoes to nawóz dolistny dedykowany specjalnie do dokarmiania ziemniaków. Skład nawozu: 5 – 37 – 26; 2 – MgO; 0,15 – B; 0,02 – Cu; 0,1 – Fe; 0,15 – Mn; 0,01 – Mo; 0,15 Zn. Zaleca się 2 zabiegi co 5 dni w fazie tuberyzacji, a podczas wzrostu bulw po kwitnieniu 1–2 zabiegi co 14 dni. Dawka wynosi 3–5 kg/ha.

Firma oferuje też zwilżacz i kondycjoner wody H2Flo. Pozwala on obniżyć zużycie wody nawet do 25%. Woda z H2Flo przenika głębiej i szerzej we wszystkich typach gleb i substratów niż sama woda. Preparat jest mieszaniną surfaktantów. Może być stosowany z nawadnianiem i fertygacją. Zapobiega wytwarzaniu się osadów z twardej wody.


 

Inter Agra

Firma oferuje skrzyniopalety z drewna świerkowego do przechowywania warzyw i owoców. Żywotność palet jest szacowana na 15 lat. Dostępne są skrzyniopalety standardowe typu NL o wymiarach 1600 51200 51230 mm oraz typu Z w rozmiarach 1800 51200 51200 mm i 2400 51200 51300 mm. Możliwe jest zamówienie innych wymiarów i modeli niestandardowych o nietypowej konstrukcji. Firma produkuje również wersje Airbag i Piórowpust przeznaczone do systemów wymuszonej wentylacji.


Metos

Firma zajmuje się m.in. całościowym zarządzaniem procesami nawadniania. Po pierwsze, oferuje czujniki wilgotności gleby (tensjometr, irrometr, Sentek Drill i Drop Triscan Probe oraz iMetos AC Probe). Niektóre czujniki mierzą również temperaturę gleby, EC, zawartość jonów (VIC) – ważne w planowaniu nawożenia. Zmierzone wartości są łączone z prognozami pogody, co pozwala na optymalną strategię nawadniania.


 

Europlant

Corinna – bardzo wczesna odmiana ziemniaka, ogólnoużytkowa o wyrównanym kalibrażu. Reprezentuje typ kulinarny B. Jej miąższ jest jasnożółty do żółtego.

*Sanibel – to również odmiana bardzo wczesna o czerwonej skórce. Należy do typu B – ogólnoużytkowego. Na przekroju bulwy są jasnożółte.


 

Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka w Strzekęcinie

Stokrotka – odmiana 87-dniowa, reprezentująca typ kulinarny B-BC. Nadaje się na chipsy i frytki. Plonuje wysoko, tworzy jasnożółty miąższ.

*Tajfun – odmiana późna – okres wegetacji wynosi 138 dni. Miąższ jest żółty. Typ kulinarny B-BC. Jest tolerancyjna na suszę.

 

 

Hodowla Ziemniaka Zamarte

Tacja i Jurek – reprezentują typ kulinarny B. Są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. Ich miąższ jest jasnożółty, a skórka żółta. Bulwy tych odmian dobrze się przechowują.
Solana

Queen Anne reprezentuje typ kulinarny B. Bulwy są jasnożółte, owalne i gładkie. Mają wysoki udział plonu handlowego w plonie brutto. Dobrze się przechowują.

*Lilly – wczesna odmiana jadalna. Bulwy o płytkich oczkach, niezwykle gładkiej żółtej skórce i intensywnie żółtym miąższu. Odmianę charakteryzuje bardzo wysoki udział plonu handlowego w plonie ogólnym. Lilly wyróżnia się smakiem, należy do typu kulinarnego B. Nie ciemnieje po ugotowaniu. Lilly staje się wiodącą odmianą do mycia i pakowania. Jest też polecana dla rozwijającego się rynku ziemniaków obranych, pakowanych próżniowo.
Agriana

Bogaty asortyment odmianowy firmy Agriana.
IHAR

Na stoisku Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin z Bonina.

 

Bugaj Ziemniaki Obrane

To firma rodzinna zajmująca się ziemniakami od ponad 20 lat. Tutaj ziemniaki są myte, obierane, krojone i pakowane próżniowo – w całości, pokrojone na połówki, ćwiartki, plastry, frytki i na kostkę. Oprócz surowych,oferowane są również ziemniaki gotowane. Najczęściej skupowane odmiany to: Gala, Lilly, Melody, Jelly, Vineta, Belana, Lord i Denar. Surowe są przydatne do spożycia przez 7 dni, trwałość gotowanych dochodzi do 90 dni.Autor: Katarzyna Wójcik

Komentarze

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Sierpień2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

22°C/29°C

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody