Prezydent zapewnia rolników, że nie zostaną bez pomocy

Prezydent zapewnia rolników, że nie zostaną bez pomocy

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim spotkał się wczoraj z sadownikami w Dylewie koło Grójca (woj. mazowieckie). Podczas swojego wystąpienia odniósł się do zaległych wypłat pomocy suszowej.

- Rolnicy nie zostaną bez pomocy i będziemy czynili wszystko, żeby w każdej trudnej sytuacji ta pomoc do rolników dotarła. To, co mówiłem bardzo wyraźnie w zeszłym tygodniu, że dla wszystkich rolników, którzy jeszcze nie otrzymali w pełni odszkodowań za zeszłoroczną suszę, te odszkodowania przyjdą. Proces ich wypłaty cały czas jest realizowany i będzie konsekwentnie realizowany, także zapewniam, że te środki na wsparcie, na odszkodowania za zeszłoroczne straty wywołane suszą, będą. A także, że w tym roku, jeżeli kogoś rzeczywiście susza dotknie, będzie się mógł spodziewać tego, że nie pozostanie bez wsparcia - zapewniał Duda.

W tej chwili jest już bardzo sucho, a nie wiemy czy deszcze majowe będą na tyle obfite aby zapewnić zadowalające plony. Dlatego Prezydent RP apelował dziś do wszystkich - zarówno rolników, jak i reszty społeczeństwa - o racjonalne gospodarowanie wodą.- Musimy zmienić podejście i prowadzić retencję na poziomie najbardziej podstawowym w zasadzie w każdym gospodarstwie. Mówię o gospodarstwach rolnych, natomiast jeżeli mówimy o gospodarstwach domowych, czyli o tym, co ma każdy z nas, niezależnie od tego, czy mieszka na wsi, czy mieszka w mieście – to jest apel, z którym musimy zdecydowanie zacząć wychodzić. A mianowicie prosimy o to, żeby racjonalnie gospodarować zasobami wodnymi. Prosimy o to, żeby wody nie wylewać. Prosimy, żeby starać się w jak największym stopniu – kto oczywiście może – do celów gospodarskich czy do podlewania ogrodu, ogródka czy działki, stosować w miarę możliwości wodę z deszczówki, tą, którą udało się wyłapać z odpadów, a więc tworzyć takie systemy, żeby tę wodę w jak największym stopniu gromadzić - tłumaczył.Źródło: www.prezydent.pl
Fot. twitter/Kancelaria Prezydenta

Susza i nawadnianie, czyli przygotowania do walki z pogodą w 2020 roku

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Czerwiec2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE