Punkty testów na koronawirusa powstaną w Czerwińsku i Grójcu!

Punkty testów na koronawirusa powstaną w Czerwińsku i Grójcu!

Znamy już więcej szczegółów dotyczących tworzenia punktów poboru wymazów do testów na koronawirusa dla pracowników  sezonowych. Dwa takie punkty powstaną w Czerwińsku nad Wisłą oraz w Grójcu.

- Żołnierze WOT uruchomią punkty TEST&GO dla pracowników sezonowych w rolnictwie. Punkty do pobierania materiału biologicznego powstaną w Czerwińsku nad Wisłą oraz w Grójcu – zapowiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

Już kilka dni temu minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski poinformował w rozmowie z nami, że w regionach o największej koncentracji pracowników sezonowych powstaną specjalne centra poboru wymazów, wspomagane przez wojsko. 

- Zrobimy to w ten sposób: w tych powiatach, gdzie jest duża koncentracja upraw owoców, będą utworzone centra poboru wymazu, wspomagane przez wojsko. Tam pracownicy zostaną przebadani w określonym czasie, bez konieczności przemieszczania się - powiedział Ardanowski.
W czwartek minister zaznaczył, że powstanie 15 takich punktów. Na razie na tej mapie pojawiły się dwa – Czerwińsk nad Wisłą i Grójec. Być może w najbliższych tygodniach, w miarę dojrzewania kolejnych rodzajów owoców, zapadną decyzje o utworzeniu kolejnych Test&Go dla pracowników sezonowych.


Minister zaznaczył ponadto, że minister zdrowia Łukasz Szumowski zgodził się, by rolnicy przywozili pracowników do stacjonarnych punktów poboru wymazu, po godzinach pracy tych placówek. Tam, po uprzednim umówieniu się, będzie można wykonać testy. Punkty zlokalizowane są głównie przy szpitalach.  Rolnicy będą też mogli skorzystać z usług firm komercyjnych, które przyjadą na miejsce do gospodarstwa i wykonają testy. 
Kamila Szałaj, fot. MON

Gospodarstwom warzywniczym i sadowniczym grozi brak rąk do pracy!

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Czerwiec2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE