W Europie trwa walka o pracowników sezonowych

W Europie trwa walka o pracowników sezonowych

Idą formalne uproszczenia w przekraczaniu granic przez siłę roboczą z zagranicy. Polska jest nieco z tyłu innych państw. Prym wiodą Niemcy. Loty czarterowe samolotem, luzowanie 14-dniowej kwarantanny, współpraca organizacyjna rządów mają pozwolić na przeprowadzenie zbiorów.

W związku z pandemią i obowiązkową 14-dniową kwarantanną rolnicy obawiają się o swoje zbiory, szczególnie owoców i warzyw. Największe zapotrzebowanie na pracowników zza wschodniej granicy zacznie się w końcu maja przy zbiorach truskawek. Środowiska rolnicze jeszcze w kwietniu apelowały o poluzowanie przepisów, bo zabraknie im rodzimych rąk do pracy. Jeszcze 17 kwietnia Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wyraził stanowisko, by od 3 maja złagodzić przepisy dotyczące przekraczania naszej granicy dla cudzoziemców, którzy udokumentują zamiar podjęcia pracy w rolnictwie.

Problemy z wizą

Wnosił w nim o umożliwienie wjazdu pracowników z Ukrainy i Białorusi do pracy w rolnictwie na podstawie aktualnego zaproszenia – bez konieczności ubiegania się o wizę. Apelował o opracowanie przepisów dotyczących odbywania okresu kwarantanny u rolnika podczas której cudzoziemiec mógłby pracować.

Od 4 maja nasze urzędy konsularne na Ukrainie wznowiły częściowe wydawanie wiz. Najpierw są przyjmowane wyłącznie wnioski o wizę w celu wykonywania pracy w rolnictwie i ogrodnictwie oraz transporcie międzynarodowym.


Czytaj cały artykuł na www.topagrar.pl

Gospodarstwom warzywniczym i sadowniczym grozi brak rąk do pracy!

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Czerwiec2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE