Jakie ceny warzyw korzeniowych i kapusty?

Jakie ceny warzyw korzeniowych i kapusty?

Ostatnimi laty najważniejszym czynnikiem ryzyka produkcyjnego i rynkowego była pogoda. Niezależnie od powodów gorszej koniunktury zawsze powinniśmy mieć ją na względzie, zabezpieczając się finansowo na lata trudne. Paradoksalnie, klęska suszy na większym obszarze przekłada się na zwyżkę cen, co może zrekompensować straty plonów i to często z nawiązką. Zdecydowanie gorzej, gdy klęski zdarzają się regionalnie, bo wtedy rolnicy tracą plony, a rynek nie rekompensuje strat.

Tania pietruszka

Jesienne opady wpłynęły na poprawę plonowania. Nawet gwiazda medialna ostatnich dwóch sezonów–pietruszka – potaniała w połowie października do zaledwie 1,00 zł/kg (za korzenie do mycia). Umyte,wysokiej jakości, w handlowym kalibrze 20–40, można było sprzedać maksymalnie za 2,50 zł/kg. Oczywiście, dobry marketing zrobiony przez ogólnopolskie media spowodował, że wielu detalistów obniżało ceny znacznie wolniej niż spadały stawki otrzymywane przez producentów. Ceny detaliczne w niektórych sklepach były 3 - lub nawet 4 - krotnie wyższe niż otrzymywali plantatorzy. 

Po ile marchew, seler i ziemniaki?

Selery do mycia sprzedawano w październiku za 0,80–1,00 zł/kg. Marchew (kaliber 20–40 mm) znajdowała nabywców na rynek warzyw świeżych w cenie 0,60–0,80 zł/kg. Najniższe stawki obowiązywały w głównych rejonach produkcji. To oczywiście tajemnica handlowa, ale można się domyślać, że marchew do mrożenia na kostkę kosztowała najczęściej 0,27–0,30 zł/kg, a mniejszy kaliber na plastry– 0,33–0,38 zł/kg,w zależności od zakładu przetwórczego. Ziemniaki przeciętnie wyceniano na 1,00 zł/kg. Cena dotyczyła warzyw w I klasie jakości. Oczywiście, stawki różniły się w zależności od odmiany.

Po ile kapusty?

Kapusta biała do kiszenia wyceniana była w połowie października na średnio 0,70 zł/kg. Wyższe ceny obowiązywały w dostawach na rynek warzyw świeżych,tj. 0,70–0,90 zł/kg. Ceny kapusty czerwonej na świeży rynek kształtowały się od 0,70 do 1,40 zł/kg. Najwyższe można było otrzymać za małe główki (1–2 kg) z nalotem. Im większe główki,tym ceny transakcyjne były niższe. Kapustę czerwoną przeznaczaną do przetwórstwa sprzedawano za 0,50–0,80 zł/kg.

dr Paweł Kraciński
IERiGŻ

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Czerwiec2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE