Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Włochy: jakość cebuli cieszy producentów, ale denerwują rosnące koszty

Włochy: jakość cebuli cieszy producentów, ale denerwują rosnące koszty

Spółdzielnia Patfruit w Bolonii (Włochy) twierdzi, że ze względu na szczególnie suchy rok bez katastrofalnych zjawisk pogodowych cebula doskonale się przechowuje. Jednocześnie rolnicy narzekają na wzrost kosztów produkcji.

Włosi zadowoleni z jakości zebranej w tym roku cebuli

- W ciągu ostatnich kilku miesięcy zebraliśmy cebulę z około 400 hektarów. Nasi partnerzy dostarczyli produkty, które były prawie idealne pod każdym względem. Było bardzo mało odpadów i doskonała zdrowotność warzyw spowodowały, że przechowywanie przebiega bardzo dobrze – wyjaśnił specjalista techniczny Stefano Campagna.

Jak informuje FreshPlaza, wśród uprawianych odmian producenci żółtej cebuli byli bardzo zadowoleni z odmiany „Derek”, a „Candor” wyróżniał się wśród białej cebuli.

Koszty produkcji cebuli wzrosły o około 500-700 euro/ha

- Rynek również dobrze reaguje, wielkość produkcji do sprzedaży jest dość zadowalająca, biorąc pod uwagę wysokie plony. W przyszłym roku planujemy utrzymanie stabilnych terenów uprawnych. Możliwość zarządzania siewem oznacza, że będziemy w stanie zaoferować do sprzedaży niezbędną ilość produktów odpowiadającą wymaganiom klientów – podkreślił specjalista.

Jednak producenci musieli zmierzyć się z pewnymi trudnościami, ponieważ koszty wzrosły o około 500-700 euro/ha z powodu wyższych kosztów paliwa, nawozów, pestycydów i innych czynników. Według Stefano Campagny to jest poważny problem i ma bezpośrednie konsekwencje dla zysku netto producentów.

Autor: Maryia Khamiuk

Fot. : Pixabay

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

29°C/33°C