StoryEditor

Czy okrywanie borówki daje wymierne efekty?

05.01.2017., 10:56h
Przyspieszenie owocowania borówki wysokiej można uzyskać poprzez wczesnowiosenne okrywanie białą włókniną ogrodniczą lub przezroczystą folią perforowaną. Jakich efektów można się spodziewać? 

Agnes Laszlovszky Zmarlicka i dr hab. Eugeniusz Szwonek z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przeprowadzili badania nad przydatnością niskich osłon rozkładanych bezpośrednio na roślinach borówki. W doświadczeniu wykorzystali powszechnie uprawianą odmianę ‘Bluecrop‘. 

Doświadczenie przeprowadzono w latach 2008-2011 na 25-letniej plantacji borówki wysokiej. Rośliny na zbiór przyspieszony były przykrywane każdego roku od 15 marca. W razie potrzeby w czasie kwitnienia, w upalne słoneczne dni, rośliny były odkrywane, w celu umożliwienia dostępu do kwiatów owadom zapylającym. Na noc rośliny ponownie przykrywano. Osłony zdejmowano z roślin, kiedy już nie zagrażały przymrozki wiosenne. Prace pielęgnacyjne oraz ochronę roślin wykonywano zgodnie z programem ochrony roślin zalecanym dla plantacji towarowych.

Odmiana: ‘Bluecrop’
Typy osłon:

  • poletko kontrolne, bez przykrywania roślin,
  • folia perforowana o grubości 0,04-0,05 mm i 75-100 otworów o średnicy 10 mm/1 m2,
  • agrowłóknina P 17.

Pomiary i obserwacje:

  • pora dojrzewania owoców – data pierwszego terminu zbioru,
  • plon handlowy (kg/poletko) – wszystkie owoce zdrowe,
  • masa 100 owoców (kg) – oddzielnie dla każdego poletka.

We wszystkich latach badań przykrycie krzewów osłonami miało wpływ na termin dojrzewania pierwszych owoców borówki wysokiej odmiany ‘Bluecrop’. Rośliny przykryte folią perforowaną plonowały średnio o 10 dni wcześniej, a pod włókniną ogrodniczą średnio o 5 dni wcześniej niż rośliny bez przykrycia.

Pierwszy zbiór owoców rozpoczął się średnio dla wszystkich lat 15 lipca z roślin przykrytych folią perforowaną, 20 lipca z roślin spod włókniny i najpóźniej – 25 lipca z krzewów bez przykrycia. Niezależnie od rodzaju okrycia zbiory owoców były wcześniejsze.

We wszystkich latach prowadzenia doświadczenia najwyższy plon uzyskiwano na poletkach kontrolnych. Sumaryczny plon z czterech lat w kombinacji kontrolnej wynosił 122 kg/poletko, z krzewów przykrytych włókniną 120 kg/poletko, a najmniejszy z poletek przykrytych folią perforowaną 99 kg/poletko. Krzewy przykryte włókniną i folią perforowaną nie dawały większego plonu niż rośliny kontrolne. Przypuszczalnie obniżenie plonu można tłumaczyć słabszym zapyleniem roślin przez owady w czasie kwitnienia.

Największe owoce uzyskano na poletkach kontrolnych we wszystkich latach prowadzenia doświadczenia (średnio 212 g/100 szt. owoców), a najmniejsze na poletkach przykrytych folią perforowaną – 194 g/100 szt. owoców. Wyższa temperatura powietrza pod osłonami sprzyjała przyspieszeniu wzrostu roślin, kwitnienia, ale zbyt wysoka temperatura w czasie kwitnienia hamowała wzrost i wpływała na wielkość owocu. W czasie dużego nasłonecznienia wiosną korzystniej byłoby odkrywać rośliny. Przykrycie krzewów włókniną, jak i folią perforowaną nie wpływało na zwiększenie wielkości owoców w porównaniu do roślin kontrolnych. Aby zwiększyć wielkość owoców w uprawie pod osłonami trzeba pamiętać o wprowadzeniu owadów zapylających.

Źródło: WPŁYW OKRYWANIA FOLIĄ PERFOROWANĄ I FIZELINĄ NA PRZYSPIESZENIE DOJRZEWANIA OWOCÓW BORÓWKI WYSOKIEJ ODMIANY ‘BLUECROP’

23. kwiecień 2024 18:14