Drastycznie niska cena agrestu wynikiem zmowy cenowej?

Drastycznie niska cena agrestu wynikiem zmowy cenowej?

Lubelski samorząd rolniczy zwraca uwagę na drastyczny spadek cen agrestu. Obecnie za kilogram tych owoców sadownik otrzymuje 50 gr. To dużo  poniżej kosztów produkcji.

Z wyliczeń Lubelskiej Izby Rolniczej wynika, że cena minimalna, pokrywająca koszty produkcji agrestu powinna wynosić ok. 1,00 – 1,20 zł/kg. Tymczasem skupy proponują ponad dwa razy mniej. 

- Ceny skupu agrestu w trakcie tegorocznego sezonu wynoszą 50 groszy za kilogram. To cena identyczna, jak w ubiegłym roku – wyjaśnia LIR. 

Izba zwraca uwagę na niepokojący fakt, że wiele firm kupujących agrest na terenie województwa lubelskiego sprzedaje go dalej na rynki zachodnie w cenie nawet 3 zł za kg! W wielu krajach zapotrzebowanie na ten owoc jest ogromne. 
 
Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej rynek owoców miękkich jest więc zmonopolizowany i cena jaka jest proponowana producentom wynika ze zmowy firm skupujących oraz przetwórni. 

- Rolnicy z determinacja śledzą obecną sytuację na rynku oraz z przerażeniem obserwują ceny skupu poszczególnych owoców miękkich. Sprzedaż agresty w cenie 50 groszy za kilogram nie napawa optymizmem i na pewno nie jest zachętą dla rolnika, aby prowadzić jego zbiór, kiedy koszty produkcji kilkukrotnie przewyższają proponowaną cenę skupu – wyjaśnia Izba. I apeluje o podjęcie stanowczych działań mających wpływ na uregulowanie cen skupu owoców miękkich. 

ksz, na podst. Lubelskiej Izby Rolniczej

Warzywa zalegają w magazynach. Rolnicy nie mogą ich sprzedać

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Czerwiec2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

12°C/19°C