Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Krzywe Koło prosto się toczy, czyli produkcja owoców na Pomorzu

Krzywe Koło prosto się toczy, czyli produkcja owoców na Pomorzu

Do czterdziestki prowadził hurtownię Gala. Po – już od 11 lat – również produkuje owoce i warzywa do swojej hurtowni. Sad chciał mieć od zawsze. Zmobilizowała go przełomowa czterdziestka.

Adam Weichbroth kupił dawny PGR w Krzywym Kole – bazę budynków z przyległą ziemią. Dziś obrabia 62 ha.

Wykonał gigantyczną pracę – wyburzenie starych obiektów, wywiezienie gruzu z 2500 m2 powierzchni pomieszczeń gospodarczych. Posadził sad – 15 ha jabłoni (Gala, Szampion, Ligol, Jonagored, Red Prince, Lobo, Cortland, Boskoop). Na nowe, tegoroczne nasadzenie (10 ha) składają się odmiany: Jonaprince, Muna i Szampion. Trzy hektary zajmują grusze – Faworytka i Konferencja. Na siedmiu rosną śliwy: Węgierka Zwykła, Cacanska Lepotica, Jubileum, Amers, President, Haganta.

Przegląd jagodowych

Łączenie produkcji ze sprzedażą jest niełatwe, ale ukierunkowuje plantatora, pozwala na podjęcie trafionych decyzji nasadzeniowych. A niełatwe zwłaszcza – kiedy tak jak pan Adam – łączy się produkcję sadowniczą z jagodową i warzywniczą. – Jednak w roku wiosennych przymrozków, gdy w sadzie zostaje niewiele, możemy liczyć na truskawkę czy warzywa – kalkuluje. W 2019 r. posadziliśmy 5 ha truskawek z sadzonek frigo – mówi gospodarz.

- Mamy 4 odmiany: Aprica, Azja, Darselect i Florence. Docelowo planujemy mieć 8 ha truskawek. Truskawki w dwóch rzędach są sadzone na redlinach szerokości 75 cm. Odległość w rzędzie wynosi 30 cm. Na hektar wysadzamy 40 tys. sztuk. Najlepszy smak i wydajność ma odmiana Azja. Sadzonki bierzemy od pana Mitury. Na własny użytek Adam Weichbroth robi 3-letnie doświadczenia odmianowe z malinami, szukając najlepszej. Teraz są dwie – Delniwa i Przehyba - mówi.

fot. główne: Gospodarz Adam Weichbroth (z prawej) i ceniony przez niego brygadzista Grzegorz Dereszkiewicz.


Agrarsklep

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie – roczna prenumerata

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie – roczna prenumerata

Płacisz tylko

159,00 zł
kup produkt

Kierunki hodowli i uprawy malin. Jak poprawić opłacalność produkcji?

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 07/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

13°C/18°C