Ukraina przywróci ruch graniczny na wszystkich przejściach?

Ukraina przywróci ruch graniczny na wszystkich przejściach?

Ukraina planuje wznowienie ruchu granicznego we wszystkich przejściach granicznych – wynika z pisma przesłanego przez ministerstwo spraw wewnętrznych do Związku Sadowników RP.

Związek Sadowników RP otrzymał odpowiedź na pismo skierowane 10 czerwca 2020 r. do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie utrudnień w płynnym przekraczaniu przejść granicznych z Ukrainą.

- Strona ukraińska planuje wznowienie ruchu granicznego we wszystkich przejściach granicznych. Wyraźnie wskazane zostało to w nocie Ambasady Ukrainy nr 6137/22-012-932 z dnia 10 czerwca 2020 r. dotyczącej terminu wznowienia ruchu granicznego w przejściach granicznych Zosin– Ustiług, Dołhobyczów–Uhrynów, Budomierz–Hruszew, Medyka–Szeginie (dla samochodów osobowych), Krościenko-Smolnica. Nota informuje, że Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął 29 maja 2020 r. decyzję o wznowieniu funkcjonowania ruchu granicznego we wszystkich przejściach granicznych na polsko- ukraińskiej granicy państwowej – wyjaśnia Związkowi Sadowników RP Jarosław Boguszyński, dyrektor z MSWiA. 


Odnosząc się rzekomego złego traktowania kierowców z Ukrainy, którzy dowożą pracowników sezonowych do gospodarstw rolnych MSWiA zapewnia, że Straż Graniczna dokłada wszelkich starań, aby poprzez profesjonalne i skuteczne działania funkcjonariuszy zapewnić jak najwyższe standardy przekraczania granicy. Wszyscy podróżni są traktowani tak samo bez względu na pochodzenie, narodowość, płeć czy obywatelstwo. 

- Jednocześnie, pragnę zapewnić, że Straż Graniczna wykorzystuje wszelkie siły i środki w celu utrzymania płynności odpraw, a sytuacje wydłużające czas oczekiwania na odprawę graniczną są analizowane i podejmowane są odpowiednie działania zaradcze. Jednakże należy pamiętać, że czynności kontrolne wobec podróżnych są obecnie wydłużone z powodu konieczności ewidencjonowania znacznej ich części w module ewidencja sanitarna – większość osób przekraczających granicę polsko – ukraińską kierowana jest na obowiązkową kwarantannę – wyjaśnia  dyrektor.

Odnosząc się natomiast do kwestii trudnych warunków oczekiwania w kolejce MSWiA oświadcza, że funkcjonariusze Straży Granicznej, szczególnie na ciągu pieszym w drogowym przejściu granicznym w Medyce, nadzorują właściwe ustawianie się osób, a zwłaszcza przestrzeganie utrzymywania wymaganych prawem odstępów miedzy osobami. Natomiast przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego osób znajdujących się po stronie sąsiedniej wykracza poza kompetencje polskich służb.


ksz, na podst. Związek Sadowników RP
 

Zbiory warzyw i owoców. Wciąż za mało rąk do pracy

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Czerwiec2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

12°C/19°C