Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Ukraina rozpoczęła zbiory truskawek z gruntu

Ukraina rozpoczęła zbiory truskawek z gruntu

W 12. tygodniu 2022 roku, czyli 21-27 maja, ukraińscy producenci rozpoczęli masową sprzedaż truskawek uprawianych w gruncie.

Sezon truskawek uprawianych w gruncie w większości gospodarstw ogrodniczych w zachodnich i centralnych regionach Ukrainy był nieco opóźniony, o około 2 tygodnie. Przyczyną była zimna i długa wiosna. Przymrozki uszkodziły wczesne odmiany, wpływ miała również okupacja Chersoniu. To właśnie tam rolnicy jako jedni z pierwszych zaczęli sprzedawać truskawki.

- Ale pomimo powyższych czynników, podaż truskawek na rynku ukraińskim nadal rośnie, podczas gdy ceny sprzedaży w tym segmencie, wręcz przeciwnie, spadają. W rezultacie lokalne truskawki są obecnie  dostępne w cenie 40-80 hrywien/kg (czyli około 5,79-11,59 zł/kg), czyli średnio o 37% taniej niż pod koniec ubiegłego tygodnia – piszą eksperci.

W tym samym tygodniu spadły ceny importowanych jagód produkowanych przez Polskę i Turcję. Cena importowanych truskawek była w granicach 80-100 hrywien/kg (ok. 11,59-14,48 zł/kg), co jest średnio o 20% taniej niż w 11. tygodniu bieżącego roku.


MK
Źródło: EastFruit
FOT: envatoelements

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 07/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

13°C/18°C