Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Węgierskie truskawki droższe z powodu przymrozków

Węgierskie truskawki droższe z powodu przymrozków

Węgierskich truskawek będzie w tym roku mniej niż w ubiegłym, a ich ceny będą wyższe z powodu wiosennych przymrozków – ostrzegają węgierscy specjaliści.

Według szacunków Narodowej Izby Gospodarki Rolnej (NAK) plony truskawek na Węgrzech będą w tym roku o mniej więcej 30 proc. niższe.

Najwięcej truskawek rośnie na Węgrzech w komitatach (województwach) Bacs-Kiskun na południu kraju i peszteńskim. Na tych terenach zimowe mrozy i wiosenne przymrozki spowodowały ogromne straty w uprawach na świeżym powietrzu.

Straty w plonach odbijają się na cenach truskawek. Według danych Instytutu Badań Gospodarki Rolnej (AKI) ceny tych owoców wynosiły w ostatnich tygodniach przeciętnie 1938 ft (26,4 zł) za kilogram, czyli o 23 proc. więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Ponieważ truskawki z upraw na wolnym powietrzu trafiają w tym roku na rynek dopiero teraz zamiast 10-15 maja, ceny te dotyczą owoców uprawianych pod osłonami. Według danych NAK truskawki są na Węgrzech uprawiane na powierzchni 800 ha, z czego połowa to uprawy pod folią lub w cieplarni. db

Źródło: PAP

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

29°C/33°C