StoryEditor

Wpływ ściółkowania na mikroklimat

19.02.2016., 10:18h
Ściółki z tworzyw sztucznych pozwalają kontrolować warunki środowiska glebowego. Ich właściwy wybór pozytywnie wpływa na wzrost roślin i wielkość plonu.

W Polsce najczęściej do ściółkowania używamy czarnej folii polietylenowej. Ma ona grubość 0,055 mm i szerokość 100-120 cm lub 50-60 cm. Oprócz niej zastosowanie znajdują: czarne włókniny polipropylenowe, czarna folia o grubości 0,15 mm (bardziej wytrzymała) oraz folie częściowo przepuszczające światło.

Co daje okrycie gleby? Wzrasta temperatura wierzchniej warstwy gleby, szczególnie przy samej powierzchni. Na głębokości 20-30 cm ten wpływ zanika. Warunki zależą od tworzywa, z którego wykonano ściółkę oraz od pory dnia. Rano pod folią jest około 2,5ºC cieplej niż na powierzchni nieokrywanej. Z kolei pod włókniną temperatura jest wyższa tylko o 1ºC.  W południe sytuacja się zmienia. Pod folią jest średnio 4,5ºC cieplej względem gleby nieściółkowanej, pod włókniną może być nieznacznie chłodniej.Jeszcze wyższe temperatury można uzyskać pod folią bezbarwną, która całkowicie przepuszcza promieniowanie, ale równocześnie umożliwia wzrost chwastów. Wzrost temperatury pod czarną folią pochodzi z promieniowania słonecznego, które ją nagrzewa. Zatem w czasie dni pochmurnych pod folią wcale nie musi być cieplej. Wraz z rozwojem roślin wpływ ściółki na temperaturę gleby zanika.

Oprócz tego ściółkowanie poprawia warunki wilgotnościowe gleby, ogranicza straty związane z parowaniem i zmniejsza potrzeby nawadniania. Ściółkę powinno się rozkładać na glebę wilgotną. Włóknina w przeciwieństwie do folii przepuszcza wodę, dlatego pod folią należy poprowadzić system nawadniania np. kroplowego. Jeśli ściółka ogranicza parowanie, to nocą przy gruncie temperatura będzie niższa.
mk

 

25. kwiecień 2024 17:26