Zawieś na krzewach dyspensery feromonowe

Zawieś na krzewach dyspensery feromonowe

Już teraz kup i rozwieś na krzewach porzeczek i agrestu zawieszki (dyspensery), zawierające feromon wabiący i dezorientujący samce przeziernika porzeczkowca. Również na plantacjach ekologicznych.

Isonet Z to środek ochrony roślin w formie zawieszki – zawiera feromon wabiący samce przeziernika porzeczkowca i powodujący ich dezorientację (nie zapładniają samic). Lot motyli przeziernika trwa od maja do nawet połowy sierpnia. Wylęgające się z jaj gąsienice żerują wewnątrz pędów – w rdzeniu – począwszy od czerwca do wiosny następnego roku. 

Dyspenser Isonet Z jest wykonany z polietylenowej tuby, którą należy przymocować pod koniec maja w górnej części krzewu (najlepiej w cieniu). Zaleca się rozmieszczenie 300 dyspenserów na 1 ha (w skrajnych rzędach gęściej).

Czy rozpoznasz przeziernika?

Przeziernik porzeczkowiec jest niebiesko-czarnym motylem, długości około 12 mm, z częściowo przezroczystymi skrzydłami, rozpiętości 17–21 mm. Na jego odwłoku występują żółte, poprzeczne paski (u samicy 3, u samca 4). Odwłok jest zakończony pęczkiem czarnych włosków.

Samica może złożyć około 60 jaj, a więc jej potomstwo – larwy niszczą taką liczbę pędów. Larwy wylęgają się po około 7 dniach od złożenia. Wgryzają się, co łatwe do przewidzenia, w najmłodsze części pędów.

Katarzyna Wójcik

XXIII Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie. Zbigniew Dąbrowski z firmy Sumi Agro omawia możliwości zwalczania zwójkówek metodą dezorientacji samców

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Maj 2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

9°C/18°C