Bób i bobowate. W gospodarstwie Rychlickich z Przedkowic

Bób i bobowate. W gospodarstwie Rychlickich z Przedkowic

Gmina Żmigród od lat słynie z uprawy bobu. Wsie Powidzko, Przedkowice, Dobrosławice, Sanie, Kanclerzowice, Grądzik, Osiek, Borzęcin, Kaszyce Milickie bobem stoją. Wśród plantatorów oddanych temu gatunkowi jest rodzina Rychlickich z Przedkowic.

Bób w tym gospodarstwie, z tym że na suche nasiona dla CNOS, uprawiał już ojciec pana Grzegorza. On sam produkuje bób na zielono już 30 lat, teraz z kolejnym pokoleniem. Grzegorz Rychlicki zaczynał od 18 ha. – Teraz gospodarujemy na 180 ha, a jeszcze 10 lat przed tą liczbą nie było jedynki – wspomina. Ziemia była dokupowana sukcesywnie również w okolicznych miejscowościach. Dziś rozłóg gospodarstwa wynosi 15 km.
– To nie były tereny z tradycjami warzywniczymi, w naszej wsi nie wiedzieli, gdzie jest giełda – wspomina pan Grzegorz. Dziś jest to już teren mocny warzywniczo, a nasza gmina słynie z uprawy bobu. W sezonie z naszej wsi wyjeżdża dziennie 10 ton bobu, w tym od nas cztery. U Rychlickich bób jest uprawiany na 34 ha. Moda na bób sprawia, że w ostatnich 3 latach ten areał wzrósł o 100%.

Z rozsady i z siewu

Rychliccy uprawiają kilka odmian bobu. Najważniejszą jest Bizon i tylko z tej odmiany jest robiona rozsada. Sieją też Bachus, Bartek i Rambos. Kiedyś były też Jankiel Biały i Monica, ale nie sprawdziły się.
– Każdego roku staramy się nasiona kupować, ale niełatwo teraz je dostać – mówi gospodarz. Sześć hektarów uprawy jest zakładane z rozsady, produkowanej w 6 tunelach foliowych, o wymiarach 6 × 30 m i 5 × 30 m. Nasiona są zaprawiane Nitraginą.

fot. Rodzina Rychlickich: ojciec Grzegorz (z prawej), syn Damian z żoną Moniką i dziećmi – Zosią i Adasiem.

Ochrona cebuli. Jakie są alternatywy dla wycofanych substancji aktywnych?

Komentarze

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 04/2021

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

8°C/16°C

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody