Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Brokuł od podstaw

Brokuł od podstaw

W trudnych warunkach atmosferycznych, przy braku nawadniania uniwersalność i niezawodność odmiany brokułu mają bardzo duże znaczenie. Takie możliwości dają odmiany z Syngenty.

Aby uzyskiwać dobre efekty w produkcji brokułu, należy odpowiednio przygotować stanowisko. Jednym z kluczowych czynników jest zapewnienie optymalnego pH, którego wartość powinna się zawierać w przedziale 6,5–7,2. Jeśli potrzebna jest korekta pH, to powinno się ją wykonać, co najmniej 6 miesięcy przed sadzeniem brokułów.

Warto też zadbać o wysoką zawartość substancji humusowych. W tym celu należy prowadzić nawożenie organiczne. Ważne jest nawożenie obornikiem, przyorywanie nawozów zielonych lub słomy. Zawartość składników pokarmowych NPK należy doprowadzić do optymalnych wartości do 3 tygodni przed sadzeniem. W przypadku wczesnych nasadzeń, możliwe jest nawożenie bezpośrednio przed, pod warunkiem użycia nawozów bezchlorkowych o kompleksowym składzie.

Gleba powinna zachować jak najlepsze stosunki powietrzno–wodne. Najczęściej bezpośrednio przed sadzeniem stosuje się agregat kultywatorowo–walcowy.

Odmiany z Syngenty

Aby uzyskać najlepsze plony ilościowe i jakościowe brokułu ważny jest właściwy dobór odmiany. Jest to niezwykle ważne, aby wybierana odmiana była rekomendowana na planowany okres uprawy.

Niezwykle ważne jest również zapewnienie właściwych zabiegów agrotechnicznych. Skuteczna ochrona, zwłaszcza fungicydowo–insektycydowa, jest podstawą uzyskania dobrych efektów. Przy wyborze odpowiedniego terminu sadzenia powinno się mieć na względzie nie tylko wybór właściwej odmiany, ale również dostosowanie pory sadzenia do przebiegu pogody.

Obecna hodowla umożliwia właściwy do terminu sadzenia dobór odmiany. Firma Syngenta posiada w swojej ofercie wiele odmian (przystosowanych do różnych warunków klimatycznych i glebowych), dedykowanych na różne terminy sadzenia.

Brokuł przeznaczony na pola bez nawadniania powinien się cechować przede wszystkim mocnym systemem korzeniowym. Silny system korzeniowy odmian z Syngenty gwarantuje dobre wykorzystywanie zasobów wodnych oraz składników pokarmowych. To niezwykle ważny czynnik, bo daje on możliwość przystosowania do konkretnych, czasem trudniejszych warunków. Z tych względów cenione są odmiany o dużym stopniu uniwersalności. Takie możliwości dają odmiany z Syngenty. W trudnych warunkach atmosferycznych, przy braku nawadniania uniwersalność i niezawodność mają bardzo duże znaczenie. We wszystkich terminach, a zwłaszcza w letnim terminie uprawy, priorytetem powinna być uprawa zatrzymująca wilgoć w glebie.

Najwłaściwszą porą zbioru brokułu jest osiągnięcie przez poszczególne kwiaty w róży stanu 70% nabrzmienia kwiatu. Wówczas nie dochodzi do defektów dyskwalifikujących jakość róż. Dobór odmiany ma w tym względzie również priorytetowe znaczenie. Niezwykle ważne w uprawie brokułów jest też monitorowanie sytuacji na polu. Dobrej jakości brokuł powinien się cechować wysoką zwartością róży i właściwą odmianie wielkością kwiatów. By zapewnić wysoką i powtarzalną jakość, wybrana do uprawy odmiana powinna się cehować długim oknem zbiorczym. Odmiany Syngenty taką cechę posiadają. 

Stosowanie nawozów organicznych oraz kompleksowych nawozów mineralnych skutecznie zabezpiecza plantacje przed niedoborami mikroelementów. Aby bezbłędnie zdiagnozować niedobory, należy korzystać z atlasów niedoborów (warto korzystać z materiałów w Internecie). W przypadku konieczności korekty, należy używać nawozów dolistnych. Na rynku jest wiele gotowych składów nawozowych. Należy wybierać sprawdzone nawozy renomowanych firm.

W okresach wysokich temperatur pojawiają się problemy z bakteriozami. W takich warunkach należy umiejętnie stosować deszczowanie. W przypadku wystąpienia bakterioz możliwości ochrony są ograniczone. Najczęściej używa się preparatów Huwa-San itp. Aby uniknąć szoku termicznego nie należy nawadniać plantacji w trakcie operacji słonecznej, tj. w temperaturze powyżej 25 stopni.

Mikołaj Doroszewicz, Syngenta

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

29°C/33°C