Czosnek bez błotniszki i bez chemii

Czosnek bez błotniszki i bez chemii

W okresie oblotu muchówek rośliny czosnku są na tyle niskie, że nawet cięższa siatka nie spowoduje zdeformowania pędów. Prawidłowo założone osłony są w stanie znacznie bardziej ograniczyć zagrożenie błotniszką niż pestycydy.

 Integrowana produkcja rolnicza i związane z nią ograniczenia w zakresie stosowanych środków ochrony roślin stwarzają potrzebę poszukiwania strategii równie skutecznych, jak wysokiej jakości pestycydy. Jedną z nich jest wykorzystanie syntetycznych materiałów do osłaniania bezpośredniego.

Czy jest się czego obawiać?

Czosnek z sadzenia jesiennego (podobnie jak cebula ozima) w porównaniu z odmianami jarymi jest szczególnie narażony na niebezpieczeństwo ze strony błotniszki czosnkówki (Suillia lurida), dyskwalifikującej plon. Obecność na plantacji tej muchówki może spowodować znaczny odsetek wypadów roślin.

W Polsce powierzchnia przeznaczona pod uprawę czosnku ozimego znacznie przewyższa tę zajętą przez odmiany wiosenne. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu szkodnikowi, który jest powszechny na terenie całego kraju. 

Piotr Bucki, UR Kraków

Cały artykuł przeczytasz w czerwcowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

Z wizytą u jedynych w Polsce producentów wina z jagody kamczackiej

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Czerwiec2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

12°C/19°C