Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Czosnek wiosną

Czosnek wiosną

To dopiero początek kwietnia, a czosnek z sadzenia jesiennego już jest w połowie wegetacji. Zobaczcie zdjęcia z pierwszych tegorocznych lustracji.

Po rozpoczęciu wzrostu na roślinach bardzo łatwo zauważyć różnice w tempie wzrostu. Czosnek porażony przez grzyby rośnie bardzo wolno, a końcówki liści ulegają przebarwieniu. Rośliny zaatakowane przez błotniszkę czosnkówkę mają spiralnie skręcony liść sercowy. Samice składają jaja na roślinach na przełomie marca/kwietnia. 

Wraz z rosnącymi temperaturami przyśpiesza też wegetacja chwastów. Ich mechaniczne i chemiczne zwalczanie trzeba przeprowadzić, gdy są one w fazie siewek. W przypadku pierwszego sposobu zabieg należy powtarzać co 7–10 dni. Utrzymanie plantacji w czystości na tym etapie umożliwi roślinom swobodny wzrost. 

Zbyt płytko posadzone ząbki zostały wysadzone na powierzchnię ziemi. Rośliny z nich wyrastające mają utrudnione zadanie i nie zawsze sobie z nim radzą. Część z nich będzie trzeba usunąć. Jeśli sadzimy czosnek po sobie możemy spodziewać się kęp liści tego gatunku wyrastających w przypadkowych miejscach. To ubiegłoroczne główki, które zostały pominięte w czasie zbioru. mk

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

29°C/33°C