Czosnek wiosną

To dopiero początek kwietnia, a czosnek z sadzenia jesiennego już jest w połowie wegetacji. Zobaczcie zdjęcia z pierwszych tegorocznych lustracji.
Po rozpoczęciu wzrostu na roślinach bardzo łatwo zauważyć różnice w tempie wzrostu. Czosnek porażony przez grzyby rośnie bardzo wolno, a końcówki liści ulegają przebarwieniu. Rośliny zaatakowane przez błotniszkę czosnkówkę mają spiralnie skręcony liść sercowy. Samice składają jaja na roślinach na przełomie marca/kwietnia.
Wraz z rosnącymi temperaturami przyśpiesza też wegetacja chwastów. Ich mechaniczne i chemiczne zwalczanie trzeba przeprowadzić, gdy są one w fazie siewek. W przypadku pierwszego sposobu zabieg należy powtarzać co 7–10 dni. Utrzymanie plantacji w czystości na tym etapie umożliwi roślinom swobodny wzrost.
Zbyt płytko posadzone ząbki zostały wysadzone na powierzchnię ziemi. Rośliny z nich wyrastające mają utrudnione zadanie i nie zawsze sobie z nim radzą. Część z nich będzie trzeba usunąć. Jeśli sadzimy czosnek po sobie możemy spodziewać się kęp liści tego gatunku wyrastających w przypadkowych miejscach. To ubiegłoroczne główki, które zostały pominięte w czasie zbioru. mk
Podobne artykuły
PogodaPoznań
temp. min./max.
29°C/33°C
Polecany artykuł
-
28.07.2022
Kto jest winny zasianej panice? - Cukier jest i g…
-
25.07.2022
Dlaczego cukier jest tak drogi i dlaczego zaczyna…
-
22.07.2022
Bronisze: są już pierwsze jabłka. Morelom i brzos…
-
08.08.2022
Na Ukrainie ceny skupu jabłek od 1 zł, a cena dal…
-
22.07.2022
Jakie wartościowe odmiany czereśni sprawdzą się w…
-
01.08.2022
Opadzina liści Goldena. Co wiemy o tej chorobie?