IMGW: grad, trąby powietrzne i podtopienia w całej Polsce

IMGW: grad, trąby powietrzne i podtopienia w całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w całej Polsce. Prognozowane są ulewy, grad i trąby powietrzne, a miejscami może dojść do podtopień.

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia dla całego kraju przed burzami z gradem. Mogą wystąpić także trąby powietrzne i podtopienia.

- Burze prognozowane na przeważającym obszarze kraju, jednak najsilniejsze wystąpią od Pomorza, przez centrum po południe kraju. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, do 20-30 mm/h, lokalnie do 50 mm, porywy wiatru do 80-90 km/h, opady gradu o średnicy do 3-4 cm. Nie można również wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych – czytamy w komunikacie IMGW.



Dziś w Polsce wystąpią burze z gradem i silny deszcz. Kolor żółty - ostrzeżenia I stopnia, kolor pomarańczowy  - ostrzeżenia II stopnia


Przekroczenia stanów na rzekach


Instytut wydał także ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia (wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach) dla województwa opolskiego, śląskiego i zachodniej części Małopolski.

Natomiast w województwach: podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i części Dolnego Śląska oraz Kujaw i Pomorza obowiązuje alert hydrologiczny pierwszego stopnia, który oznacza gwałtowne wzrosty stanów wody.

IMGW ostrzega, że miejscami intensywne opady deszczu mogą spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony nie tylko większych, ale i mniejszych rzek. Mogą także wystąpić lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).


ksz, na podst. IMGW, fot. pixabay.com

Spotkanie cebulowe w Orchowie

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Czerwiec2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

12°C/19°C