StoryEditor

Nowa ozima od Hazery

17.06.2019., 11:58h
Ozima mieszańcowa Panther w połowie czerwca gotowa do zbioru. Dobra obsada i wielkość cebul dadzą gospodarzom Katarzynie i Waldemarowi Weberom satysfakcjonujący plon.

Wszystkie tematy cebulowe od zeszłego sezonu z wiadomego powodu cieszą się zainteresowaniem. Nie inaczej było 14 czerwca w Turzanach (gmina Inowrocław).  Waldemar Weber posiał odmianę Panther firmy Hazera 25 sierpnia, zakładając długą jesień i późne nadejście zimy. Wszyscy, którzy opóźnili siew nawet do początku września praktycznie nie mają pośpiechów, w przeciwieństwie do terminów wcześniejszych. – Na hektar wysiałem 2,8 jednostki – stwierdza gospodarz po raz pierwszy uprawiający cebulę ozimą od razu na 2 ha po pszenicy.

Plantacja nie była przykrywana agrowłókniną. – Jedynie przed kwietniowymi mrozami mocno ją podlałem – opowiada. Nie ukrywam też, że jesienią ubezpieczyłem tę cebulę przed wymarznięciem.

Weberowie mają do dyspozycji 43 ha, z których aż 16 przeznaczyli w tym roku pod cebulę z siewu wiosennego. – Od 4 lat mamy tylko odmiany Hazery – podkreśla Weber. Ze względu na jakość odmian, ale też opiekę nad plantacją Michała Lewandowskiego. W tym roku posiałem Fasto, Centro, Dormo, Firmo i czerwoną – Retano.

Odżywił Adob

Włodzimierz Prus z firmy Adob przestrzegał przed jesiennym przenawożeniem cebuli azotem. – Jesienią należy dać tylko ¼ przeznaczonej ilości azotu i to w postaci saletrzaku – radził. Resztę warto podzielić na dwie dawki – pierwszą ok. 40–50 kg N wysiać zaraz po ruszeniu wegetacji, drugą podobną ilościowo 2–3 tygodnie później. Z nawozów wieloskładnikowych zaczynamy od ProFit 18-18-18 + mikro, przechodząc do ProFit 4-12-38 + mikro (2–4 kg/ha). W przypadku cebuli nie zapominamy o jej wrażliwości na chlorki, stosując potas w formie siarczanowej. Pamiętamy o dostarczeniu manganu, cynku oraz wapnia na etapie budowania cebuli, najlepiej w postaci chelatu Adob Ca IDHA.

– Jeśli nie uda się sprzedać ozimej na biało, warto wiedzieć, że Niemcy gros cebuli ozimej kupują w łusce – powiedział Włodzimierz Prus.

Ochronił Bayer

– Na piątym liściu cebuli ochrona herbicydowa powinna być zakończona, z późniejszą nie można mówić o plonie – przekonywał Krzysztof Dunajski. Cebula gospodarzy spotkania była zabezpieczana herbicydem Bandur 600 SC. Rolnicy stosują najczęściej półlitrowe dawki dzielone – tuż przed wschodami cebuli oraz w fazie 2 liści właściwych. Bandur (aklonifen) hamując syntezę barwników (chlorofilu i karotenoidów) w komórkach chwastów, powoduje ich żółknięcie i bielenie.

Herbicyd dobrze zwalcza samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne, fiołka polnego, chwastnicę jednostronną, komosę białą, średnio rdestówkę powojowatą. Niestety nie radzi sobie ze starcem zwyczajnym i psianką czarną.

Bayer ma w ofercie skuteczne fungicydy do ochrony cebuli Infinito 687,5 SC (mączniak rzekomy, alternarioza), Fandango 200 EC (mączniak rzekomy, zgnilizna szyjki, ogranicza stemphylium) oraz Luna Experience 400 SC (zgnilizna szyjki, alternarioza, rdza, biała plamistość liści, stemphylium). Krzysztof Dunajski tłumaczył bezzasadność zabiegów ochrony podczas upałów, zalecając zabiegi nocne z uwzględnieniem tzw. punku rosy.

AS Crop

Pierre-Yves Boulet z firmy AS Crop rekomendował zastosowanie adiuwantu Helioterpen zwłaszcza do pestycydów o formulacji WG. Firma oferuje też produkt na bazie aminokwasów Architect 80 oraz Itcan 60 SP – hydrazyd maleinowy – zapobiegający wyrastaniu cebuli.

Pierre-Yves Boulet radził zwracać uwagę na datę przydatności do użycia preparatów na bazie hydrazydu maleinowego. Sugerował tegoroczne trudności w zakupie tych środków.

Panther

To nowa mieszańcowa cebula ozima oferowana przez firmę Hazera. Należy do grupy średnio późnych, przeznaczonych do sprzedaży z suchą łuską i do obierania. Tworzy bardzo duże cebule o średnicy ponad 10 cm. Może być również sprzedawana na pęczki 7–10 dni później niż Wolf. Firma zaleca siew ok. 25 sierpnia i zagęszczenie 3,5–4 jednostki/ha.

Maciej Kania
źródło: Katarzyna Wójcik – relacja ze spotkania
19. kwiecień 2024 17:19