Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Poczekać z ogórkami

Poczekać z ogórkami

Maj to miesiąc siewu ogórków. Nasiona tego gatunku mają jednak wysokie wymagania cieplne. Dlatego z rozpoczęciem uprawy warto zaczekać, aż temperatury wzrosną.

Ogórki najczęściej siejemy w 2. dekadzie maja. Wschodzące siewki pojawiają się wtedy po 15 maja, gdy ryzyko przymrozków znacznie maleje. W tym sezonie pogoda nas nie rozpieszcza. Obecne temperatury na poziomie 10–12°C w ciągu dnia, a bliskie zeru w nocy, są za niskie by przystąpić do siewu ogórków. Niska temperatura wydłuża okres wschodów, a kiełkujące nasiona i siewki są narażone na uszkodzenie i wymarznięcie.

Kiedy siać? Synoptycy prognozują, że od czwartku 11 maja ociepli się do 15–18°C. Nie na długo, po weekendzie znów zapowiadane jest ochłodzenie. Miejmy nadzieję, że w okolicach 20 maja pogoda się ustabilizuje i będzie można przystąpić do siewu. Pamiętajmy, że w uprawie ogórka bardzo ważna jest temperatura gleby. Ma ona nawet większe znaczenie niż temperatura powietrza. Dlatego pozwólmy glebie się nagrzać. Potrzeba na to czasu szczególnie, że w ostatnim czasie na znacznym obszarze kraju padało i na polach gdzieniegdzie stoi woda. mk

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

29°C/33°C