StoryEditor

RADIFARM z firmy VALAGRO

09.03.2017., 10:58h

 

RADIFARM stymuluje system korzeniowy roślin – jego tworzenie, rozwój i regenerację. Stosuj RADIFARM do moczenia korzeni rozsady przed wysadzeniem, do fertygacji lub opryskiwania po posadzeniu roślin oraz do stymulacji ukorzeniania sadzonek zdrewniałych.

VALAGRO jest liderem w produkcji i komercjalizacji biostymulatorów i specjalnych nawozów do zastosowań w rolnictwie i ogrodnictwie. Firma powstała we Włoszech w 1980 roku. Misją Valagro jest podniesienie jakości roślin uprawnych oraz ich plonów przy jednoczesnym zmniejszeniu ujemnego wpływu upraw na środowisko. Valagro wykorzystuje naukę dla potrzeb ludzkości, jej wyżywienia i poprawy poziomu życia przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. 

Wszystkie preparaty Valagro biorą swój początek w technologii Geapower, opracowanej dla wdrażania specjalnych metod żywienia roślin. Geapower wykorzystuje metody genomiki, fenomiki i metabolomiki dla znalezienia genetycznych  i molekularnych rozwiązań wspierających specyficzne reakcje fizjologiczne w roślinach. Dzięki temu Valagro rozumie sposób w jaki te produkty działają. Wykorzystując tę technologię, możemy analizować ponad 3 000 próbek dziennie dla poznania reakcji fizjologicznych roślin w różnych warunkach środowiskowych.

RADIFARMzostał stworzony specjalnie do stymulacji systemu korzeniowego poprzez unikalne połączenie specyficznych aktywnych biologiczne składników oraz mikroskładników. Zawarte w produkcie biomolekuły optymalizują pobieranie i transport wody oraz składników pokarmowych, a także podnoszą zdolność rośliny do przezwyciężania stresu po przesadzeniu.

Jest to specyficzny biostymulator przeznaczony do stosowania w trakcie przesadzania oraz we wczesnych fazach rozwoju roślin. Preparat odżywia rośliny i wspiera rozwój obszernego systemu korzeniowego poprzez wydłużanie już istniejących korzeni oraz wytwarzanie nowych korzeni bocznych i włośników.

RADIFARM dzięki innowacyjnej technologii GEA 932 zapewnia optymalne ukorzenianie sadzonek oraz szybkie pokonywanie stresów związanych z przesadzaniem włącznie z niekorzystnymi warunkami termicznymi i wilgotnością. 

Rozwój korzeni stanowi krytyczną fazę dla roślin. Sadzonki zostają poddane stresowi tuż po przesadzeniu jeżeli wzrost korzeni nie zapewnia roślinie dostępu do wody i składników pokarmowych znajdujących się w glebie. Stres pojawia się, gdy system korzeniowy sadzonki nie dostarcza ilości wody potrzebnej do uzupełnienia braków wywołanych transpiracją, utrzymania odpowiedniego balansu wodnego i przetrwania rośliny. Tak więc zdolność sadzonek do przezwyciężania stresu po przesadzeniu jest uzależniona od rozwoju i wielkości systemu korzeniowego, jego kontaktu z glebą i zdolności do pobierania wody.

Różne składniki produktu są bezpośrednio zaangażowane we wspomaganie rozwoju korzeni bocznych i włośników. Cynk bezpośrednio wpływa na syntezę auksyn oraz prekursorów aminokwasów; aminokwas tryptofan jest prekursorem kwasu indolilooctowego IAA; asparagina i arginina są  prekursorami poliaminy. W ten sposób wspierają one rozwój korzeni. Podobnie saponiny zwiększające stabilność błon komórkowych wspierają  formowanie nowych korzeni oraz wydłużanie już istniejących. Idąc dalej, specyficzne witaminy, takie jak  tiamina są bezpośrednio związane z procesami, które określają morfologię i strukturę systemu korzeniowego. 

Komórki korzeni są aktywne metabolicznie, a więc zdolne do absorbcji nie tylko wody, ale i składników pokarmowych. Jony i małe molekuły przenikają przez ściany komórek z prędkością, która jest 10 do 20 razy mniejsza, niż kiedy znajdują się one w wolnym roztworze. Powoduje to istotne problemy dla funkcjonowania korzeni, ponieważ opór ścian komórek wobec transportu wody i jonów wpływa na ich dostępność w korzeniach i całej roślinie. Polisacharydy i betainy zawarte w produkcie pełnią istotną rolę w optymalizacji wchłaniania i transportu tych substancji. Są one również bezpośrednio związane z mechanizmami, które uodparniają roślinę na stresy biotyczne i abiotyczne, pojawiające się szczególnie w pierwszych fazach rozwoju systemu korzeniowego.

STOSOWANIE PREPARATU

W zależności od potrzeb i stosowanej w gospodarstwie technologii, Radifarm możemy stosować na kilka sposobów.

Przy wykorzystaniu instalacji do fertygacji, np. w uprawie warzyw polowych stosujemy preparat dwukrotnie: tuż po przesadzeniu sadzonek do gleby w dawce 400–500 ml/1000 m² oraz ponownie po 7 dniach w dawce 300–400 ml/1000 m².

W uprawach pod osłonami również stosujemy preparat dwukrotnie po umieszczeniu kostek z sadzonkami na matach oraz ponownie po 7–10 dniach. Zabieg wykonujemy zawsze jako ostatni w ciągu danego dnia. Przy aplikacji ręcznej zaleca się podlewanie sadzonek roztworem o koncentracji 150–250 ml/100 l wody w ilości 0,3–0,5 l/roślinę.

W uprawach pod osłonami możemy również zastosować inną technologię. W pierwszym tygodniu po przesadzeniu wykonujemy 1 zabieg dziennie przez 6 kolejnych dni roztworem o koncentracji 8 ml/100 l wody. Zabieg ten powinien być wykonany jako ostatni w ciągu dnia. Po trzech tygodniach przerwy (21 dni) powtarzamy tę samą procedurę ponownie przez 6 kolejnych dni. Następnie znowu 3 tygodnie przerwy i ponownie zabieg przez 6 dni. Taki cykl możemy powtarzać regularnie przez cały okres produkcyjny.

Radifarm może być również stosowany do zamaczania korzeni rozsady w multi doniczkach tuż przed jej przesadzeniem. Przygotowujemy wówczas roztwór o koncentracji 250 ml/100 l wody, który umieszczamy w otwartym zbiorniku. Multi doniczki zamaczamy na kilka – kilkanaście sekund tak, aby cała objętość kostek z korzeniami uległa zamoczeniu.

W przypadku konieczności oprysku za pomocą belki stosujemy roztwór o koncentracji 150–250 ml/100 l. Należy jednak pamiętać, że preparat działa po pobraniu go przez system korzeniowy, a nie liście. Tak więc tego typu zabieg możemy wykonać tuż przed spodziewanym deszczem lub jeżeli na polu stosujemy dodatkowe nawadnianie za pomocą deszczowni. Przy braku takich możliwości należy wykonać ponowny oprysk czystą wodą.

Radifarm może być również stosowany do ukorzeniania zdrewniałych sadzonek. W tym celu sadzonki moczymy przez minimum 6 godzin w roztworze preparatu o koncentracji 40–50 ml/1 l wody.

Radifarm jest preparatem całkowicie bezpiecznym, zawierającym składniki aktywne pozyskane z ekstraktów roślinnych.

www.valagro.com

19. kwiecień 2024 03:45