Spotkanie Cebulowe: zalety stosowania nawadniania kroplowego

14 stycznia odbyło się nasze Spotkanie Cebulowe, czyli webinarium on-line poświęcone wyzwaniom i zagrożeniom w uprawie i sprzedaży cebuli. Rozmawialiśmy m.in. o rozwiązaniach nawodnieniowych.
Krzysztof Tułecki z firmy Rivulis Irrigation, oferującej systemy nawadniania i nawożenia, opowiedział o zaletach stosowania nawadniania kroplowego przy uprawie cebuli. Nawadnianie kroplowe w stosunku do tradycyjnych metod irygacji zapewnia zdecydowanie bardziej efektywne wykorzystanie wody, a tym samym redukcję jej zużycia. Przy zdecydowanych oszczędnościach w tym zakresie uzyskujemy lepszy jakościowo i zdecydowanie większy plon.
Przy wykorzystaniu taśm kroplujących nawet do 40 proc. większy w stosunku do uprawy nawadnianej deszczownią. Przez to, że woda dostarczana jest bezpośrednio do strefy korzeniowej same bulwy i łodygi pozostają suche, co zmniejsza ryzyko występowania chorób skórki wywołanych grzybami i bakteriami. Suche pozostają również pasy gleby pomiędzy redlinami co redukuje występowanie chwastów.
Taśmy kroplujące wykorzystywane są nie tylko do samego nawadniania uprawy, ale również do jej nawożenia poprzez dystrybucję nawozów w postaci płynnej, czyli fertygację. Aby cały system pracował bezawaryjnie należy bezwarunkowo stosować filtry wody, które zdecydowanie zwiększają żywotność instalacji, zapobiegając zatykaniu się kroplowników. Przed wyborem odpowiedniego filtra należy zbadać jakość wody.
Więcej porad praktycznych znajduje się na Facebookowym profilu Rivulis Polska i w poniższym filmie. Zapraszamy do oglądania!
Spotkanie Cebulowe: zalety stosowania nawadniania kroplowego
Podobne artykuły
PogodaPoznań
temp. min./max.
-3°C/0°C
Polecany artykuł
-
10.02.2021
Ochrona cebuli. Jakie są alternatywy dla wycof...
-
11.02.2021
Pod prąd. Z wizytą w gospodarstwie Henryka Kow...
-
10.02.2021
Dramat producentów warzyw trwa. A ministerstwo...
-
13.02.2021
Bób i bobowate. W gospodarstwie Rychlickich z ...
-
16.02.2021
Jak sprzedać ziemniaki i cebulę z większym zys...
-
25.02.2021
Innowacje dla oszczędności w uprawach pod osło...
Komentarze