StoryEditor

Uprawa na ilość betaniny

16.02.2021., 00:00h

Agencja Żywności i Leków zmniejszyła liczbę dopuszczonych barwników syntetycznych z 700 do 7. Tym bardziej wzrosło zapotrzebowanie na barwniki naturalne, m.in. betaninę, kryjącą się pod kodem E-162. Jak uprawiać buraki, by uzyskać największą zawartość tej substancji?

Korzeń spichrzowy buraka ćwikłowego pozostaje nadal w naszych szerokościach geograficznych głównym surowcem do pozyskiwania betaniny.

Szczególnie dzięki zawartości barwników betalainowych, wśród których największe znaczenie ma betanina, burak ćwikłowy znajduje się w pierwszej dziesiątce warzyw o najsilniejszym działaniu prozdrowotnym: przeciwzapalnym, przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym, przeciwnowotworowym i przeciwwirusowym oraz właściwościach chemoprofilaktycznych (pozytywny wpływ na metabolizm, układ krążenia i zdrowie przewodu pokarmowego).


Zalety braku toksyczności, działania mutagennego, reakcji alergicznych, innych skutków ubocznych, spowodowały, że pozyskiwana betanina znalazła zastosowanie w przemyśle spożywczym do barwienia jogurtów owocowych, lodów, dżemów, gum do żucia, sosów i zup, pod kodem E-162. Z powodzeniem więc wpisuje się w światowe trendy rezygnacji z barwników sztucznych.


W ostatnim czasie FDA (Agencja Żywności i Leków) zmniejszyła liczbę dopuszczonych barwników syntetycznych z 700 do 7.


Cały artykuł 
przeczytasz w lutowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

18. kwiecień 2024 20:03