Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Wiosna buch, sadzarki w ruch!

Wiosna buch, sadzarki w ruch!

Powrót niskich temperatur w całym kraju spowodował opóźnienia w sadzeniu rozsady pomidora. Plantacje wysadzone przed chłodami były narażone na spadki temperatury poniżej 0oC, co w różny sposób odbiło się na kondycji roślin, włącznie z lokalnymi wymarznięciami pomidorów.

Chroń pomidory od samego początku.

Sadzenie pomidorów dobiega końca. W pierwszej kolejności skupiamy się na zwalczeniu chwastów. Do tego celu w naszym kraju zarejestrowane są takie substancje aktywne jak napropamid, metrybuzyna oraz rimsulfuron, które zwalczają chwasty dwuliścienne (rimsulfuron zwalcza również chwastnicę jednostronną). Dostępne są także graminicydy zwalczające chwasty jednoliścienne. Pamiętajmy, aby stosując mieszaninę metrybuzyny oraz rimsulfuronu w jednym zabiegu nie dodawać adiuwantu! 

Profesjonalna uprawa pomidorów gruntowych wymaga intensywnej, ale też przemyślanej ochrony przed patogenami chorobotwórczymi. Producenci pomidorów polowych mają coraz wyższe wymagania jakościowe, które decydują o możliwościach zbytu zarówno do przemysłu jak i na świeży rynek. Aby zachować wysoką zdrowotność roślin należy bardzo dokładnie lustrować plantacje co kilka dni od przyjęcia się rozsady, a w okresie opadów nawet codziennie. 

Na początku rozwoju roślin w polu należy pamiętać o zabezpieczeniu roślin nie tylko przed chorobami grzybowymi, ale również przed bakteryjnymi, w tym tą najgroźniejszą którą jest bakteryjna cętkowatość pomidora. W tym celu należy kilkukrotnie zastosować produkt zawierający w swoich składzie miedź – przemiennie z innymi fungicydami do momentu kwitnienia. 

W tym czasie do ochrony pomidora zalecamy wykorzystać Acrobat® MZ 69 WG w dawce 2kg/ha naprzemiennie z produktami zawierającymi substancję aktywną Metalaksyl-M o odmiennym mechanizmie działania. Acrobat® MZ 69 WG to rozwiązanie zwalczające takie choroby jak zaraza ziemniaka, alternarioza oraz antraktnoza.

Najbardziej intensywny wzrost roślin przypada od fazy początku kwitnienia. W tym czasie do ochrony pomidorów warto sięgnąć po fungicyd Cabrio® Duo 112 EC w dawce 2,5l/ha. Oprócz zabezpieczenia plantacji przed chorobami wykorzystamy też właściwości Agcelence, czyli pozytywny wpływ na fizjologię roślin, co bardzo przyda się roślinom, szczególnie w tak ważnej fazie rozwoju, jaką jest kwitnienie. 

Maciej Wita
Regionalny Doradca Agronomiczny 
Zalecenia zostały opracowane przy współpracy z dr Anną Długosz

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

29°C/33°C