StoryEditor

Komunikat dotyczący ochrony porzeczki czarnej

18.05.2018., 11:27h
Aktualne zalecenia w ochronie porzeczki czarnej.
Komunikat wydany przez firmę Bayer, dotyczący ochrony roślin jagodowych, dotyczący porzeczki czarnej:

 Na plantacjach porzeczki czarnej i czerwonej zakończył się okres kwitnienia. Rośliny znajdują się obecnie w fazie wzrostu zawiązków. Stopień zawiązania owoców w bieżącym roku w znacznej części uzależniony był od kondycji krzewów, wieku i odmiany oraz dostępności wody.

Na plantacjach, na których nie wykonano zabiegów zabezpieczających przed opadziną (antraknoza) i rdzą preparatami kontaktowymi, po opadach należy bezwzględnie wykonać oprysk jednym z preparatów: LUNA SENSATION w dawce 0,8 l/ha, ZATO 50 WG w dawce 0,2 kg/ha.

fot.: 5, 6, 7.


Luna Sensation zabezpieczą również przed szarą pleśnią. Na plantacjach ekologicznych lub z programem minimum pozostałości zaleca się zastosowanie preparatu Serenade ASO w dawce 8 l/ha.

Nadal obserwujemy występowanie przędziorka chmielowca. Zasiedlone liście łatwo rozpoznać po mozaikowatym wyglądzie liści (fot.8). Przypominam, że najwrażliwszą formą ruchomą przędziorków na zastosowane środki ochrony roślin są larwy/nimfy. W celu ograniczenia występowania zaleca się zastosować ENVIDOR 240 EC w dawce 0,4 l/ha z dodatkiem środka zwilżającego. Można do środka ENVIDOR dodać preparatu Siltac EC w stężeniu 0,08% .

fot.: 8, 9.

Przeziernik porzeczkowiec wykazuje dużą aktywność. Wywieszone w dniu 12 maja pułapki feromonowe wykazały już na plantacjach występowanie tego szkodnika. Liczebność przeziernika w poszczególne dni w woj. lubelskim: 13.05 - od 10 do 30 szt., 15.05 - od 43 do 60.

 W najbliższych dniach na plantacjach, na których zaobserwowano przeziernika, należy wykonać zabieg CALYPSO w dawce 0,2 l/ha lub środkiem zawierającym acetamipryd. Proszę stosować rotację substancji aktywnych. W gospodarstwach ekologicznych i proekologicznych można zastosować dyspenser feromonowy do zwalczania samców przeziernika.

Na plantacjach występuje wzmożona presja ze strony mszyc oraz pryszczarka porzeczkowiaka liściowego (fot.9). Zaobserwowano również zwiększoną liczbę innych muchówek - pryszczarka porzeczkowca pędowego. Do zwalczania wymienionych szkodników stosuje się te same preparaty, co do zwalczania przeziernika porzeczkowca.

Zwójka różóweczka jest już obecna i gąsienice wykazują aktywność. Proszę wykonać lustrację plantacji. Próg zagrożenia wynosi 20 wierzchołków pędów z uszkodzonymi liśćmi spośród próby 200 wierzchołków pędów. Po przekroczeniu progu zagrożenia należy wykonać zabieg środkami do zwalczania gąsienic, zawierającymi substancje aktywne: metoksyfenozyd, indoksakarb lub spinosad.

fot.: 10, 11.

eg


19. kwiecień 2024 14:22