Na stresy krzem

Na stresy krzem

Podczas suszy, upałów, wahań temperatury, ataków szkodników i patogenów, czyli we wszystkich warunkach stresowych dla roślin, sprzymierzeńcem rolnika może być krzem. Stosuj go profilaktycznie.

Do niedawna uważano, że krzem nie jest pierwiastkiem niezbędnym dla roślin, więc jego stosowanie w uprawie było mocno ograniczone. Dziś już wiemy, że krzem w istotny sposób poprawia wielkość i jakość plonu. 

Pogoda w Polsce się zmienia. Coraz częściej występują susze, upały, duże wahania temperatury oraz nagłe, ulewne deszcze, pojawiają się też niespodziewane przymrozki w początkowych okresach wegetacji roślin oraz ataki patogenów i szkodników. Wszystkie te sytuacje są stresowe dla roślin. 

Zostało udowodnione, że krzem nie tylko stymuluje procesy życiowe roślin, ale również zwiększa tolerancję na czynniki stresowe. Mimo że występuje powszechnie w skorupie ziemskiej jako główny składnik budulcowy piasku i kwarcu, jego pobieranie przez rośliny jest mocno utrudnione, ponieważ uwalnianie kwasu krzemowego (H4SiO4) z krzemianów i krzemionki (SiO2) to proces ograniczony i bardzo powolny. 

Dodatkowo krzem wykazuje dużą skłonność do polimeryzacji i przechodzenia w formy nierozpuszczalne. Opracowano więc dostępne dla roślin płynne formy krzemu, przeznaczone do aplikacji pozakorzeniowej. 

Cały artykuł przeczytasz w czerwcowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

Zbiory warzyw i owoców. Wciąż za mało rąk do pracy

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Czerwiec2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

12°C/19°C