Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Plantacje cebuli zagrożone wciornastkami

Plantacje cebuli zagrożone wciornastkami

Na plantacjach cebuli stwierdzono występowanie wciornastka tytoniowca. Namnażaniu szkodnika sprzyja utrzymująca się ciepła pogoda. Dlatego też konieczne jest wykonanie lustracji w celu określenia stopnia zagrożenia.

Masowy rozwój wciornastka tytoniowca rozpoczyna się najczęściej się od połowy maja i trwa aż do zbiorów. Należy pamiętać, że razem z plonem szkodnik może zostać wprowadzony do miejsc składowania cebuli, gdzie dalej wykazuje aktywność żerując na zewnętrznych łuskach cebuli.

Stadium szkodliwym wciornastków są larwy i osobniki dorosłe. W efekcie ich żerowania na szczypiorze uwidaczniają się biało-srebrne plamki, co prowadzi do osłabienia wzrostu roślin i słabszego plonowania (mniejsze cebule). W ciągu roku występuje 4–6 pokoleń szkodnika.

Progiem ekonomicznego zagrożenia jest wykrycie 6–10 osobników na roślinie w fazie 3-5 liści właściwych (maj-czerwiec) na 1 mb rzędu. Zwalczanie szkodnika powinno odbywać się w dwóch cyklach – po stwierdzeniu progu zagrożenia lub obecności larw na pojedynczych roślinach, a następnie w początkowym okresie zasychania roślin przed zbiorem. Uniemożliwia to przeniesienie wciornastków wraz z cebulą do przechowalni.

Do zwalczania wciornastków w cebuli dopuszczone są preparaty z grupy pyretroidów zawierające:

  • beta-cyflutrynę (Alfazot 025 EC, Bulldock 025 EC, PitBul 025 EC, Tekapo 025 EC),
  • lambda-cyhalotrynę (Arkan 050 CS, Judo 050 CS, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 050 CS, Kusti 050 CS, LambdaCe 050 CS, Ninja 050 CS, Wojownik 050 CS),
  • deltametrynę (Decis Mega 50 EW, Patriot 100 EC).

 W ochronie upraw można stosować środki oparte na substancji:

  • acetamipryd (Acetamip 20 SP, Acetamip New 20 SP, Acetamipryd 20 SP, Lanmos 20 SP, Miros 20 SP, Mospilan 20 SP, Sekil 20 SP, Stonkat 20 SP), 
  • spinosad (SpinTor 240 SC) db

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

29°C/33°C