Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Kompaktowy liofilizator żywności

Kompaktowy liofilizator żywności

Start-up z Gliwic opracował i produkuje kompaktowy liofilizator żywności

FrostX jest polską spółką powstałą w Gliwicach, zajmującą się produkcją liofilizatorów dedykowanych średnim i małym przedsiębiorstwom przetwórczym, gospodarstwom sadowniczym i ogrodniczym.

FrostX – model P-10CW jest pierwszym na rynku kompaktowym liofilizatorem żywności. Urządzenie charakteryzuje się kompaktową budową i prostą obsługą.

Wg danych producenta maszyna niska energochłonność maszyny (na poziomie 4.9 kWh/kg wsadu), to jedna z jej zalet. Dodatkowym plusem urządzenia jest brak emisji zanieczyszczeń do otoczenia oraz niski poziomem hałasu. Ponad to w P-10CW zastosowano wydajny układ chłodzenia i wysokiej klasy system próżniowy. Sterowanie odbywa się za pomocą intuicyjnego interfejsu, gdzie większość procesów zostało zaoptymalizowanych i zautomatyzowanych. Pozwala to na precyzyjną kontrolę parametrów pracy.

Czas trwania jednego cyklu liofilizacji wynosi od 15 godzin, a w tym modelu wydajność przewidziana jest na 10 kg wsadu na cykl. W planach jest również budowa urządzenia o wydajności 40 kg wsadu na cykl.

Coraz częściej dzięki liofilizacji można przetwarzać owoce, warzywa, zioła, grzyby, mięsa, gotowe potrawy i inne.
Proces liofilizacji zapewnia wysoką trwałość i jakość produktów. Mogą one być przechowywane w tej postaci ponad 20 lat. Zaletą procesu liofilizacji jest to, że produkty, bez jakichkolwiek dodatków zachowują oryginalny smak i zapach.

Producent kieruje swój produkt do dwóch zasadniczych grup odbiorców, odznaczających się zróżnicowanymi potrzebami i obszarem rynku. Pierwszą z nich stanowią mali producenci i przetwórcy żywności, ogrodnicy, sadownicy, restauracje, hotele, kawiarnie, zielarze, grzybiarze i każdy, dla kogo liofilizacja może przynieść korzyć biznesową. Drugą grupą są natomiast użytkownicy domowi.

Liofilizator jest już dostępny, czas oczekiwania wynosi od 3 do 6 miesięcy.
Producent przewiduje gwarancję na 2 lata.
Cena podstawowej wersji urządzenia FrostX P-10CW wynosi od 34 tys. zł netto.

Liofilizacja jest procesem polegającym na suszeniu sublimacyjnym zamrożonych substancji, który pozwala przetwarzać żywność z zachowaniem wszystkich zawartych w niej składników odżywczych i witamin. Dzięki kompaktowym liofilizatorom już wkrótce możliwe będzie samodzielne wytwarzanie zdrowej żywności oraz tanie i długie jej przechowywanie (nawet kilkadziesiąt lat) z zachowaniem wszystkich walorów smakowych i odżywczych.

Maciej Kania
Źródło: mat. prasowy Akceleratora Technologicznego w Gliwicach

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 07/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

13°C/18°C