Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 159 zł  Skorzystaj

Komputery klimatyczne w szklarniach

Komputery klimatyczne w szklarniach

Firmy oferują bardzo drogie, zaawansowane systemy – komputery klimatyczne, ale również wersje prostsze i tańsze. Jednak nawet najbardziej zaawansowany komputer trzeba umieć zaprogramować. Zaczynamy więc serię artykułów na ten temat.

Każdy komputer klimatyczny umożliwia utrzymanie optymalnych do wzrostu roślin warunków w szklarniach, a w szczególności temperatury, wilgotności powietrza, poziomu CO2 i ilości światła. Obecnie komputery mają budowę modułową i mogą zarządzać nie tylko klimatem, ale również nawadnianiem, nawożeniem, energią i wieloma innymi procesami.

Do najbardziej zaawansowanych systemów można podłączyć sterowanie dowolnym urządzeniem, systemem, czy pomieszczeniem, chociażby chłodnią, pomieszczeniem do kiełkowania nasion, halą do sortowania i pakowania, biurem, systemem uzdatniania wody, kotłownią itp. Firmy dostarczające wyposażenie szklarni oferują często kompleksowe sterowanie wg wymagań klienta. Takie rozwiązania skierowane są do najbardziej wymagających klientów, którzy są w stanie zaakceptować wysokie koszty takich komputerów. Na rynku istnieją również prostsze i tańsze wersje komputerów klimatycznych, w zupełności wystarczające do utrzymania optymalnych warunków w szklarni. Istnieją również sterowniki klimatu w szklarniach, często oparte na sterownikach PLC (skrót od angielskiego Programmable Logic Controller, czyli programowalny sterownik logiczny). 

Innowacje dla oszczędności w uprawach pod osłonami. Szklarnia bąbelkowa

Podobne artykuły

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

WiOM 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

29°C/33°C