Ardanowski i Maląg zachęcają do pracy przy zbiorach

Ardanowski i Maląg zachęcają do pracy przy zbiorach

Ministrowie rolnictwa i pracy zaapelowali do Polaków o pomoc rolnikom przy zbiorach. - Jeden drugiego brzemiona noście. Dlatego pomagajmy sobie wzajemnie – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski, powołując się na słowa św. Jana Pawła II.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że przyjazd pracowników sezonowych z zagranicy jest utrudniony. A bez nich bardzo ciężko będzie zebrać plony, zwłaszcza owoce i warzywa. Co roku do polskich gospodarstw przyjeżdżało ok. 150 tys. Ukraińców, w tym roku będzie ich dużo mniej. Dlatego szefowie resortów: rodziny i pracy oraz  rolnictwa zachęcają Polaków, by pomogli polskim rolnikom przy zbiorach.

- To jest element solidarności z rolnikami, to jest również element zebrania tych plonów, które Opatrzność nam dała. Ale to też zapobieganie niedoborom żywności, szczególnie tej najwartościowszej np. owoców oraz zwyżkom cen w sklepach – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Zachęcając rodaków do pracy, szef resortu rolnictwa powołał się na słowa św. Jana Pawła II.

- Papież zostawił nam przesłanie: Jeden drugiego brzemiona noście. Dlatego  pomagajmy sobie wzajemnie. Czas epidemii powinien skłaniać nas do myślenia wspólnotowego – zaapelował minister.


Stawki w rolnictwie atrakcyjne

Dodał, że polska wieś takiej pomocy oczekuje, a ci, którzy nie mają pracy, na wsi mogą dorobić. 

- Stawki w rolnictwie zaczynają być bardzo atrakcyjne – zachęcał minister.

Z kolei Marlena Maląg, minister rodziny i pracy zapewniła, że urzędy pracy i agencje pracy będą wspierać rolników w zatrudnianiu pracowników. Poinformowała, że na koniec kwietnia stopa bezrobocia wynosiła 5,7 proc., a bezrobotnych jest 960 tys. osób.

– Część z tych osób posiada prawo do zasiłku, ale część, ok. 600 tys., jest bez tego prawa – podkreśliła minister Maląg i dodała, że  na terenie Polski jest 340 Powiatowych Urzędów Pracy.

- W nich zatrudnionych jest około 4,1 tys. pośredników pracy. Są to ludzie gotowi, aby nieść wszelką pomoc i umożliwić rolnikom pozyskanie rąk do pracy – powiedziała Maląg.

Ministrowie zapewnili, że ich priorytetem jest to, aby plony nie zostały zmarnowane.

ksz

Gospodarstwom warzywniczym i sadowniczym grozi brak rąk do pracy!

Komentarze

WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Maj 2020

KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

15°C/19°C