StoryEditorDOMOWA APTECZKA

Najlepsze zioła na zmęczenie i poprawę nastroju

03.11.2022., 09:30h

Zmienna, jesienno-zimowa pogoda oraz deszczowa aura sprzyjają poczuciu osłabienia, zmęczenia oraz apatii. Kiedy dopada nas chandra, koniecznie musimy sięgnąć po odpowiednie środki, najlepiej te wypróbowane przez naszych przodków! To właśnie naturalne zioła stanowią idealne lekarstwo na zły nastrój.

Lawenda – idealne lekarstwo na bezsenność!

Lawenda pomaga osobom zmagającym się z bezsennością, bez względu na to, czy powoduje ją wysoki poziom stresu, czy też rozdrażnienie. Zapach lawendy rozluźnia napięcie mięśni, co pomaga w wyciszeniu się. W rezultacie znacznie szybciej zasypiamy. Olejki eteryczne o złożonej budowie zawarte w lawendzie zmniejszają także objawy depresji, gdyż działają korzystnie na nasz układ nerwowy. Lawendowa aromaterapia odstresowuje, łagodzi stany lękowe, rozluźnia. Pomaga także w przypadku zmęczenia, wspomagając aktywność umysłową. Roślinę tę najlepiej stosować w formie naparów czy olejków do kąpieli. Olejki z lawendy świetnie sprawdzą się także w przypadku masażu.

Jak przygotować olejek lawendowy?

Ususzone kwiaty lawendy umieszczamy w słoiku. Zalewamy oliwą z oliwek lub olejem migdałowym, tak, aby pokryć wszystkie składniki. Słój zamykamy, a następnie przechowujemy w słonecznym miejscu przez około 5-6 tygodni. Po tym czasie filtrujemy resztki rośliny. Powstały w ten sposób olejek przelewamy do ciemnej butelki.

Dziurawiec zwyczajny nie tylko na trawienie

To zioło najczęściej wykorzystuje się do polepszenia procesów trawienia. Nie każdy jednak wie, że dziurawiec stosuje się również do produkcji antydepresantów! Wynika to z faktu, że roślina ta zawiera substancje odpowiedzialne za regulację poziomu hormonów, m.in. serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia. Ziele to najlepiej stosować w przypadku chronicznego zmęczenia oraz problemów z koncentracją czy złym trawieniem. Dziurawiec ma także właściwości antybakteryjne, a nawet leczy odmrożenia i oparzenia, więc z pewnością warto mieć go w swojej zielnej apteczce.

Jak przygotować olej z dziurawca?

W dość dużym słoju układamy warstwami ziele – będziemy potrzebować szczytów pędów z kwiatami i pączkami, które mogą być zarówno suszone, jak i świeże. Każdą cienką warstwę dziurawca delikatnie opryskujemy spirytusem. Do mieszanki dolewamy olej bądź oliwę. Na pół szklanki ziele potrzebować będziemy 200 ml substancji. Tak przygotowany słoik zamykamy i wystawiamy na działanie promieni słonecznych. Po 2 tygodniach cedzimy i filtrujemy olej, który przelewamy następnie do ciemnej butelki. Tak przygotowany olej stosowany doustnie poprawia koncentrację, a także znosi nastrój przygnębienia.

Rozmaryn lekarski idealny na stany nagłego wyczerpania

Rozmaryn to popularna roślina, bardzo często stosowana kuchni jako przyprawa. Uważany jest również za symbol szczęścia – dawniej kładziono go pod poduszką, aby chronił przed złymi mocami. Warto mieć rozmaryn w swoim zielnym ogródku, z uwagi na jego walory smakowe, a także właściwości lecznicze. W roślinie tej zawarty jest kwas rozmarynowy, który zapobiega depresji, uspokaja i obniża poziom stresu. Działa także przeciwzapalnie, zwalcza bakterie i grzyby. Picie naparu z rozmarynu usprawnia pamięć, a dodatkowo poprawia pracę układu trawiennego.

Jak przygotować napar z rozmarynu?

Jedną gałązkę rozmarynu i parę plasterków cytryny umieszczamy w kubku i zalewamy wrzątkiem. Naczynie przykrywamy i czekamy, aż mikstura się zaparzy. Będzie to trwać około 5 minut. Kiedy napar będzie gotowy, należy dosłodzić go 2 łyżeczkami miodu.

Cytryniec chiński – roślina od tysięcy lat stosowana w medycynie

Cytryniec chiński pomoże skutecznie walczyć ze zmęczeniem. Jest bogaty w minerały, witaminy i przeciwutleniacze. Nie tylko więc doda energii, ale także wzmocni organizm i poprawi samopoczucie. W medycynie stosuje się dojrzałe, czerwone kuliste jagody cytryńca, nasiona czy suszone owoce.

Jak przygotować nalewkę z cytryńca chińskiego?

Owoce cytryńca dokładnie myjemy i dobrze wycieramy. Wkładamy je do dużego naczynia. Na dwie szklanki owoców będziemy potrzebować 1 szklankę wody, 3/4 szklanki cukru i pół litra alkoholu. Owoce delikatnie rozgniatamy, dodajemy do nich wodę i cukier, następnie gotujemy na bardzo małym ogniu, doprowadzając do wrzenia. Podgrzewamy do momentu rozpuszczenia się cukru. Po ostudzeniu wlewamy całość do słoika i zalewamy alkoholem. Po 3 tygodniach nalewkę przecedzamy, a później przelewamy do butelki. Nalewkę popijamy w niewielkich ilościach w przypadku zmęczenia. Dodatkowo wpłynie ona korzystnie na wzrok i pracę wątroby.

Bazylia to przyprawa dobra na wszystko!

Bazylia powszechnie stosowana jest jako przyprawa, ale pomoże także przy problemach z układem trawiennym i nerwowym. Działa uspokajająco i antydepresyjnie. Bardzo często żuje się świeże liście tej rośliny, aby wyeliminować stres i poprawić nastrój. Tonik z bazylii usunie zmiany skórne, a napar z tej rośliny oczyści oskrzela. Bazylia jest niezwykle prosta w uprawie, dlatego warto mieć ją pod ręką. Pamiętać należy o jej regularnym nawadnianiu.

Jak zrobić napar z suszonej bądź świeżej bazylii?

Jedną lub dwie łyżki stołowe suszonej rośliny lub drobno posiekanej świeżej bazylii wrzucamy do kubka i zalewamy wrzątkiem. Czekamy około 10 minut, aż mikstura się zaparzy. Napar ten pić należy w przypadkach złego samopoczucia, ale także podczas przeziębienia oraz kiedy bolą nas stawy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements
Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 04:36